W Harcie koło Dynowa odsłonięto pomnik upamiętniający 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP.

Budowa pomnika to społeczna inicjatywa mieszkańców wsi Harta, która została zrealizowana przy ogromnym wsparciu strażaków OSP.  Monument, wykonany z szarego granitu, ma kształt łuku triumfalnego. Płyty zostały zwieńczone wykonanym z brązu krzyżem Virtuti Militari. Na jednej z nich pojawi się łaciński napis LIBERTAS INEASTIMABILIS RES EST, a na drugiej – ten sam, ale w języku polskim- WOLNOŚĆ JEST RZECZĄ BEZCENNĄ.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika, który stanął w centrum miejscowości przy remizie strażackiej,  poprzedziła Msza Święta, która odbyła się w kościele pw. św. Mikołaja w Harcie. Następnie uczestnicy zgromadzili się przy Domu Strażaka, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.

 Upamiętnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej to istotna inicjatywa, która świadczy o ogromnym patriotyzmie i umiłowaniu Ojczyzny wśród mieszkańców Państwa gminy. To ważne, by wiedza o geniuszu dowódców oraz męstwie żołnierzy z pamiętnego sierpnia 1920 r., jak i wcześniejszych starć, trafiła do jak najszerszego grona odbiorców, obejmując swym zasięgiem różne pokolenia Polaków. W sposób szczególny dziękuję pomysłodawcom budowy, członkom komitetu oraz wszystkim zaangażowanymi. To właśnie dzięki Państwu szczególnego znaczenia nabierają słowa Jana Pawła II: Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro – Ojczyznę – powiedziała wojewoda  podkarpacki Ewa Leniart.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych oraz społeczności lokalnej.

Poprzedni artykułRowerzyści wjadą na rzeszowskie buspasy
Następny artykułNielegalne wyścigi w Rzeszowie. Nałożono prawie 200 mandatów