Jak czyścić i dbać o meble - najważniejsze 10 zasad

Meble to podstawa aranżacji każdego wnętrza. Dzięki nim zyskuje ono wyjątkowy charakter, staje się funkcjonalne, komfortowe i przytulne. Kupując meble chcemy, by służyły nam one przez dłuższy czas. Aby tak się stało, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja i prawidłowe czyszczenie. Oto 10 najważniejszych zasad, dzięki którym meble na długo zachowają swój pierwotny wygląd, a my nie będziemy zmuszeni do nagłej inwestycji w nowe wyposażenie kuchni bądź salonu.

Oczywiście nie jest możliwe wrzucenie wszystkich mebli do jednego worka i jednakowe postępowanie względem każdego z nich. Przede wszystkim ze względu na różnorodność materiałów, z których zostały wykonane poszczególne meble, a jest ich cała gama- drewno, metal, tworzywa sztuczne, rozmaite materiały i tkaniny a także wszelkie zdobienia i detale- wszystko to sprawia, że bez względu na rodzaj, z meblami musimy obchodzić się ostrożnie i rozważnie, zgodnie z określonymi dla nich zasadami. Poniższe rady będą więc na tyle ogólne, że większość z nich można zastosować w pielęgnacji i czyszczeniu niemalże wszystkich mebli, w inny, przypadku zaznaczymy, jakich mebli dotyczy dana wskazówka – (poniższa rady skonsultowaliśmy z Panią Dorotą ze znanej sieci mebli włoskich w Polsce – ItalMeble)

1. Regularna dbałość o meble

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej, najlepiej bieżącej pielęgnacji i dbałości o swoje meble. W tym celu należy chronić je przed kurzem i nie dopuszczać do powstania większych zabrudzeń, a gdy te wystąpią, natychmiast się ich pozbyć. Do odkurzania mebli najlepiej użyć suchej lub lekko nawilżonej, miękkiej ściereczki bądź też odkurzacza z delikatną końcówką. W przypadku wszystkich mebli, prócz tapicerowanych, można dodatkowo użyć specjalistycznego środka, który będzie działał odpychająco dla kurzu i sprawiał, że nie będzie on tak chętnie osiadał na powierzchniach mebli.

2. Ochrona przed wilgocią

Żadne z mebli nie lubi nadmiernej wilgoci i nadmiaru wody, należy więc je przed nimi chronić. Jeśli meble będą mieć kontakt z dużą ilością wody, należy jak najszybciej usunąć jej nadmiar poprzez wytarcie miękką ścierką bądź odsączenie gąbką, po czym pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Nie należy natomiast używać suszarki lub wystawiać mebel na bezpośrednie działanie słońca, gdyż może prowadzić to do deformacji lub zmiany koloru.

Jak czyścić i dbać o meble - najważniejsze 10 zasad

3. Bezpośredni kontakt z przedmiotami gorącymi

Należy unikać kontaktu powierzchni mebli z przedmiotami gorącymi i emitującymi ciepło, jak na przykład sprzęt elektroniczny, sprzęt RTV i AGD. Podobnie jak w miarę możliwości chronić przez działaniem promieni słonecznych oraz źródeł ciepła, jak chociażby kaloryfer czy grzałka- gdy meble będą ciągle wystawione na ich działanie, mogą blaknąć lub nadmiernie wysychać, tracąc swoje właściwości i stabilność- nie dotyczy to jedynie mebli wykonanych z hartowanego szkła.

4. Użytkowanie zgodnie  z przeznaczeniem

By meble służyły nam przez długi czas, należy stosować je zgodnie z przeznaczeniem oraz na zasadach określonych przez producenta. Należy uważać na wszelkie przedmioty o ostrych krawędziach, którymi moglibyśmy nawet niechcący uszkodzić mebel. Ponadto, w przypadku stołu, krzesła, łóżka bądź kanapy, należy brać pod uwagę możliwe największe obciążenie, które mebel jest w stanie wytrzymać.

5. Odpowiednie akcesoria i środki czyszczące

Do czyszczenia i pielęgnacji mebli powinniśmy używać wyłącznie bezpiecznych, najlepiej naturalnych, dedykowanych środków oraz miękkich akcesoriów. Podczas regularnej pielęgnacji należy zachować ostrożność oraz postępować delikatnie z każdym materiałem, natomiast w przypadku większych zabrudzeń, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, dysponującej zarówno odpowiednimi środkami, jak i widzą, pozwalającą na pozbycie się mankamentów bez uszczerbków na meblach.

6. Ważny jest czas reakcji

W przypadku wystąpienia zabrudzenia lub zalania mebla, ważny jest czas naszej reakcji- im szybciej wytrzemy nadmiar wody lub zadziałamy na plamę, tym większe szanse, że meble pozostaną w stanie nienaruszonym, ciesząc nadal swoim pięknem i funkcjonalnością.

7. Czyszczenie mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane są tymi, które raz na jakiś czas warto poddać działaniu większej ilości wody i specjalistycznego szamponu lub płynu. Najlepiej skorzystać z odpowiedniego odkurzacza piorącego, który bezpośrednio po czyszczeniu zbierze nadmiar wody.

Jak czyścić i dbać o meble - najważniejsze 10 zasad

8. Konserwacja mebli skórzanych

Skórzanym meblom można w łatwy i szybki sposób przywrócić dawny połysk i zachować sprężystość materiału- wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką a następnie wypolerować kawałkiem miękkiej tkaniny nasączonej tłuszczem- może to być zarówno specjalistyczny preparat, jak i olejek rycynowy, a nawet wosk pszczeli.

9. Pielęgnacja mebli drewnianych

Drewno to piękny, ale także wymagający szczególnej pielęgnacji materiał, który nie lubi przede wszystkim wody i ciepła. Wycierając meble drewniane pamiętajmy, by robić to zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna, dzięki czemu na ich powierzchni nie pozostaną smugi oraz drobne kłaczki pochodzące ze ściereczki.

10. Przestawianie mebli

Chcąc zmienić aranżację swojego wnętrza poprzez przestawienie mebli należy pamiętać, by nie sunąć ich bezpośrednio po podłożu lecz w miarę możliwości unieść w górę- dzięki temu nie zniszczymy zarówno mebla, jak i podłoża. W innym przypadku warto stosować specjalne podkładki, dzięki czemu czynność ta będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Jeśli zadbamy o regularną i prawidłową pielęgnację swoich mebli, odwdzięczą nam się one pięknym wyglądem i bezproblemową użytecznością przez długi czas. Warto regularnie czyścić poszczególne meble, dzięki czemu wnętrze będzie przejrzyste i przytulne, a to przecież najważniejsze w każdym domu lub mieszkaniu.