znecanie psychiczne czym jest i jak rozpoznac

Przemoc domowa jest wciąż aktualnym tematem w naszym kraju. Pomimo różnorakich kampanii społecznych, wielu instytucji świadczących pomoc bądź interwencje w tym zakresie problem wcale nie wydaje się maleć. Wyróżnia się kilka form przemocy i o ile przemoc fizyczną bez problemu można rozpoznać i udowodnić, o tyle z przemocą psychiczną może być już nieco trudniej. A tymczasem często to znęcanie psychiczne i powstałe po nim ślady w ludzkiej psychice są o wiele gorsze i uciążliwe w leczeniu, niż faktyczne rany na ciele. Bez względu na to, z jaką przemocą mamy do czynienia, w żadnym przypadku nie można pozostawać bezczynnym. W niniejszym artykule podpowiemy, jak rozpoznać oraz jak udowodnić przemoc psychiczną.

Znęcanie psychiczne- czym jest i jak je rozpoznać?

Znęcanie psychiczne, inaczej przemoc psychiczna to wywieranie takiego wpływu na drugą osobę, pod wpływem którego czuje się ona źle a jednocześnie niema wyraźnego przyzwolenia tej osoby na takiego typu zachowania.  Za znęcanie psychiczne uważa się więc wszelkie upokorzenia, wyzwiska, szantaże, groźby czy manipulacje. Należy zaznaczyć także, że przemoc psychiczna to najczęstsza forma przemocy. Początkowo są to pojedyncze sytuacje, zwykle jednak nasilają się a także łączone mogą być z przejawami przemocy fizycznej. Choć najczęściej ofiarą znęcania psychicznego są kobiety i występuje ona w zaciszu domowym, to w rzeczywistości może ona dotyczyć każdego- dzieci, rodziców, małżonków, pracowników, przełożonych, nauczycieli, osób niepełnosprawnych czy osób starszych. Natomiast niezależnie od okoliczności, przemoc psychiczna w świetle obowiązującego w naszym kraju prawa, jest przestępstwem. Jej przejawów nie można więc pozostawiać bez odzewu, gdyż znęcanie psychiczne niesie ze sobą poważne konsekwencje przede wszystkim względem ofiary, ale także i jej otoczenia. Osoby krzywdzone mają lęki, stany depresyjne, znacznie spada ich samoocena, stają się wycofane, często uważają, że to one są winne całej sytuacji, dochodzi do nadużywania alkoholu i innych używek a nawet do prób samobójczych.

znecanie psychiczne czym jest i jak rozpoznac

„Przemoc psychiczna jest o tyle trudna do rozpoznania, gdyż zwykle zaczyna się niewinnie, sporadycznie a dopiero po upływie pewnego czasu agresywne i niestosowane zachowanie jednej osoby staje się coraz częstsza, intensywniejsza i bardziej charakterystyczna.  Jeśli więc doświadczasz częstych wyzwisk, wulgaryzmów, krzyków, poniżeń, gróźb, zastraszeń,  i innych form krzywd ze strony drugiego człowieka, na które po prostu niema z Twojej strony przyzwolenia, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie działania- poinformować osobę zaufaną o zaistniałej sytuacji, złożyć zawiadomienie o przestępstwie na policji, skorzystać z pomocy instytucji zajmujących się tego typu sprawami a także pomocy psychologicznej oraz prawnej” -mówi nam Pan Mariusz z Kancelarii Prawnej https://www.tokarczykipartnerzy.pl/

Przemoc której nie widać – jak udowodnić znęcanie psychiczne?

Przemoc fizyczną trudniej udowodnić przede wszystkim dlatego, iż w przeciwieństwie do przemocy fizycznej, jej skutki nie są tak widoczne. W tym przypadku należy więc samemu zadbać o to, by takie ślady zostawić. Możliwości jest kilka.

Przede wszystkim wszelkie przejawy przemocy psychicznej należy zgłosić do miejscowego ośrodka pomocy społecznej, na Policji bądź dzwoniąc na niebieską linię. W taki sposób pozostawiamy widoczny ślad, który z pewnością będzie ważnym dowodem w sprawie, jak na przykład notatki urzędowe z interwencji Policji czy też nawet zeznania samych funkcjonariuszy.

znecanie psychiczne czym jest i jak rozpoznac

Istotne będą także zeznania świadków przemocy, jednak należy mieć na uwadze, iż im bliższe pokrewieństwo świadków, tym sąd będzie traktował ich zeznania za mniej wiarygodne. Im więcej świadków, tym większe powodzenie na drodze sądowej, natomiast często jest tak, iż ofiary z różnych względów nie chcą mówić nikomu, nawet osobom najbliższym, że są w jakikolwiek sposób krzywdzone. A tymczasem dzięki temu, że komuś powierzamy swoje problemy, zyskujemy tak bardzo potrzebne wsparcie i pomoc.

Dowodem w sprawie mogą być także sms-y bądź emaile z wyzwiskami bądź groźbami kierowanymi przez sprawcę przemocy w nasza stronę i w taki sposób a także nagrania dźwiękowe lub dźwiękowo-wizualne wszelkich problemowych sytuacji.

Należy też skorzystać z pomocy psychologa, od którego nie tylko otrzymamy potrzebne wsparcie, ale także dowiemy się o możliwych sposobach podjęcia próby niwelowania problemu w swojej rodzinie. Ponadto to także dowód na to, że jesteśmy ofiarą przemocy i jest ona na tyle wyraźna, że musieliśmy szukać pomocy na zewnątrz. Tym bardziej, że psycholog również może być świadkiem w naszej sprawie.

Skorzystanie z pomocy prawnej to kolejny, niezwykle istotny element w obronie przed swoim prześladowcą psychicznym. Prawnik przygotuje niezbędną dokumentację oraz doradzi, jakie jeszcze dowody na znęcanie psychiczne będą korzystne w naszej sprawie. Ponadto będzie stanowił ogromne wsparcie w kolejnych działaniach, chociażby na sali sądowej w trakcie postępowania.

Mimo tego, iż znęcanie psychiczne trudniej jest udowodnić, nie należy pozostawać na straconej pozycji i dalej dawać traktować się jak przysłowiowe popychadło. Należy zrobić to przede wszystkim dla siebie, ale także i dla swoich bliskich- dzieci, rodziców, przyjaciół.