ginekomastia a lipomastia różnice

Powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn to spory problem nie tylko natury estetycznej, ale także i psychicznej. Może być ono spowodowane ginekomastią bądź lipomastią- i choć oba te schorzenia wyglądają podobnie, to mają jednak całkowicie odrębną charakterystykę. Poznajmy więc najważniejsze różnice tych jakże wstydliwych problemów.

Badania wykazują, iż problem powiększonych gruczołów piersiowych dotyczy sporej grupy chłopców w okresie dojrzewania i aż 70% mężczyzn po 50-tym roku życia. U nastolatków zwykle te wstydliwe objawy z czasem samoistnie zanikają, natomiast w przypadku mężczyzn w kwiecie wieku często wymagają specjalistycznej interwencji.

Ginekomastia – czym jest?

Ginekomastia to schorzenie powstające na skutek zwiększonego stężenia żeńskich hormonów płciowych, a dokładniej rzecz ujmując- estrogenów, oddziaływujących na gruczoły sutkowe mężczyzn. Powodują one rozrost tkanki gruczołowej i przerost piersi. Za przewagę estrogenów nad androgenami w męskim organizmie mogą odpowiadać niektóre nowotwory, nadczynność tarczycy, stosowanie sterydów bądź przyjmowanie niektórych leków. Tkanka gruczołowa wyczuwana jest tu w postaci twardego, ziarnistego i spoistego utkania, mieszczącego się w okolicy podbrodawkowej. Brodawki sutkowe mogą być powiększone, natomiast same piersi bolesne i tkliwe. Ginekomastię zwykle rozpoznaje się w trakcie badania palpacyjnego.

Co to jest lipomastia?

Lipomastia, zwana także często steatomastią, ginekomastia rzekoma lub tłuszczowa, to przerost tkanki tłuszczowej o obrębie męskich piersi. Powoduje łagodne powiększenie gruczołów piersiowych, przy czym występuje najczęściej wraz z nadwagą bądź u osób, które w szybkim tempie utracili sporą wagę. Niekiedy dotyczy również mężczyzn stosujących niewłaściwą dietę bądź rezygnujących z aktywności fizycznej. Rozpoznanie lipomastii odbywa się w trakcie badania ultrasonograficznego bądź mammografii- pierś ma miękką konsystencję i wyklucza się występowanie ginekomastii. Jeśli chodzi o leczenie lipomastii, początkowo zalecana jest odpowiednia dieta oraz regularne ćwiczenia, natomiast często nie odnoszą one oczekiwanych skutków. Wówczas zaleca się zabieg liposukcji.

Ginekomastia a lipomastia – różnice i sposoby leczenia

Wiemy już, że zarówno ginekomastia, jak i likomastia mają jedną, znaczącą cechę wspólną, a mianowicie oba schorzenia powodują efekt powiększonych piersi, natomiast reszta to różnice. Ginekomastia to bardziej rozbudowane schorzenie, gdyż do powiększenia piersi dochodzi na skutek zwiększenia ilości tkanki gruczołowej, natomiast w przypadku lipomastii, w obrębie piersi gromadzi się jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej. Kolejną różnicę stanowią przyczyny powstania zaburzeń- przy ginekomastii jest to zwiększenie stężenia żeńskich hormonów płciowych i ich przewaga nad hormonami męskimi, natomiast w przypadku lipomastii jest to zwykle nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej w tym obrębie, a więc otyłość i nadwaga. Podczas ginekomastii w piersiach wyczuwalna jest grudkowata lub nawet guzkowata struktura, zaś podczas lipomastii piersi są miękkie i mają jednolitą strukturę.

Jeśli chodzi o sposoby leczenia, ginekomastia wymaga leczenia farmakologicznego, zwykle przyczynowego, a w najcięższych przypadkach także i interwencji chirurgicznej- wówczas wykonuje się nacięcie okołobrodawkowe i wycina nadmiar tkanki gruczołowej. Często występuje tu także dodatkowo przerost tkanki tłuszczowej, dlatego zabieg niekiedy poszerza się także o liposukcję.

Lipomastia, jak wspomnieliśmy już wcześniej, jest zdecydowanie łatwiejsza w leczeniu i zaczyna się od właściwej diety oraz aktywności fizycznej. Jeśli jednak to okaże się niewystarczające, wówczas stosuje się zabieg liposukcji- obecnie jest to najlepsza metoda na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Istnieje kilka rodzajów liposukcji, dlatego zalecana jest konsultacja specjalistyczna w profesjonalnej placówce i dobór odpowiedniego sposobu leczenia problemu.

W leczeniu zarówno ginekomastii, jak i lipomastii, głównym celem jest poprawa jakości życia i komfortu psychicznego pacjentów borykających się z problemem nadmiernego przerostu gruczołów piersiowych. Liposukcja to niekiedy jedyna metoda na pozbycie się bolączki i odzyskanie pewności siebie.