Od października po rzeszowskich buspasach będą mogli jeździć rowerzyści. Pomysł ten został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego, która działa przy prezydencie miasta.

Przypomnijmy, że buspasy w Rzeszowie wprowadzono w 2015 roku za czasów urzędowania prezydenta Tadeusza Ferenca. Z buspasów mogą korzystać autobusy, pojazdy służb mundurowych i ratunkowych czy taksówkarze. Buspasy obowiązują od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 do 9:30 i od 14:30 do 17:30. W tych godzinach mogą z nich korzystać także samochody, w których jedzie co najmniej dwóch pasażerów.

Rok później środowiska rowerowe apelowały do władz miasta, aby na buspasy wpuścić także rowerzystów. Wtedy miasto powiedziało stanowcze „nie”. Teraz po pięciu latach urzędnicy zmienili zdanie. Pomysł ten pozytywnie zaopiniowała Komisja ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego, która działa przy prezydencie miasta.

Rower jest coraz chętniej wykorzystywanym środkiem komunikacji. Ta tendencja jest widoczna w całej Europie i oczywiście także w Rzeszowie. Coraz więcej miast, w związku ze wzrastającą liczbą rowerzystów a także w związku z pewnymi niedostatkami w infrastrukturze rowerowej, decyduje się na umożliwienie korzystania miłośnikom dwóch kółek z buspasów. Decydujące są oczywiście względy bezpieczeństwa, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie zapytałem o zdanie Komisję ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W skład komisji wchodzą m.in. przedstawiciele policji, straży miejskiej, Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Komisja podczas piątkowego posiedzenia pozytywnie zaopiniowała wprowadzenie możliwości korzystania z buspasów przez rowerzystów.

Zgodnie z sugestią komisji rozwiązanie ma zostać wprowadzone pilotażowo. Sytuacja na buspasach, po wpuszczeniu na nie rowerów, ma być sprawdzana przez Zarząd Transportu Miejskiego oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Od kiedy rowerzyści będą mogli korzystać z buspasów? Jak informują przedstawiciele rzeszowskiego ratusza, może to być już w październiku po spełnieniu wszystkich formalności. – Dokładny termin będzie znany w ciągu kilkunastu najbliższych dni – poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Źródło: UM Rzeszów

Poprzedni artykułTragedia w Dylągówce. Ciągnik przygniótł 29-latka
Następny artykułW Harcie odsłonięto pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską