W Trzcianie, w ramach projektu Podkarpacka kultura bez barier, odbędzie się wydarzenie „Świlczańska kolęda w zgodzie z tradycją”.

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin wraz z Gminą Świlcza serdecznie zapraszają na wyjątkowe przedświąteczne wydarzenie, które rewolucjonizuje sposób, w jaki postrzegamy tradycję. „Świlczańska kolęda w zgodzie z tradycją” to połączenie dziedzictwa kulturowego z innowacjami technologicznymi. To doświadczenie, którego w gminie jeszcze nie było.
Data i godzina: 17 grudnia 2023, godzina 18:00
Lokalizacja: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie


Co nas czeka podczas wydarzenia?
W trakcie tego wyjątkowego wieczoru będziemy świadkami harmonijnego połączenia tradycji z nowoczesnością. Wybrzmią dawne kolędy w nowych, inspirujących aranżacjach. Nie zabraknie również tradycyjnych wigilijnych potraw oraz wspomnień mieszkańców Gminy Świlcza. Dorota Madej, Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Świlczy: Świat pędzi do przodu, wiele tradycji i zwyczajów zostaje zapomnianych wraz z odejściem ludzi starszego pokolenia. W ramach projektu „Podkarpacka kultura bez barier” Gmina Świlcza postanowiła zachować w pamięci, szczególnie dla najmłodszych mieszkańców, jak i przyszłych pokoleń tradycje, zwyczaje, obrzędy, potrawy, kolędy bożonarodzeniowe. Dawne, zapomniane obrzędy Bożego Narodzenia będziemy mogli obejrzeć i przeżyć również dzięki wydanej publikacji ze spisanymi 12 wspomnieniami mieszkańców Gminy Świlcza.


Organizatorzy postarają się pokazać, że tradycja może być dostępna dla każdego, również dzięki nowoczesnym środkom przekazu. Jednym z punktów programu będzie prezentacja filmu w technologii VR, która zaprosi uczestników wydarzenia do obejrzenia obrzędu wigilijnego z początków ubiegłego wieku. To niezwykłe doświadczenie wirtualnej rzeczywistości będzie hołdem dla dziedzictwa kulturowego gminy Świlcza, przedstawionego w niekonwencjonalny sposób przez Grupę Obrzędową im. Marii i Józefa Dziedziców.
Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich. Świętujmy razem, łącząc tradycję z innowacyjnością!
Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture Without Barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,64 PLN.

Poprzedni artykułPonad 2 mld złotych w budżecie Rzeszowa na 2024 rok
Następny artykułRzeszowskie mieszkania coraz droższe