Ponad 9,9 tys. zł trzeba zapłacić za m kw. rzeszowskiego mieszkania. Rok do roku ceny wzrosły tu aż o 14%. To dużo, jednak w innych miastach wojewódzkich te wzrosty były jeszcze bardziej okazałe. W Krakowie i Trójmieście ceny podskoczyły aż o 25%, w Olsztynie o 24%. W Warszawie natomiast zapłacimy 21% więcej niż w listopadzie 2022 roku.
Ile za własne M? 


Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w listopadzie br. za m kw. nowego mieszkania w Rzeszowie należało średnio zapłacić ok. 9 926 zł/m kw. W czerwcu br. (jeszcze przed wprowadzeniem programu Bezpieczny Kredyt 2%) średnia cena wynosiła 8 959 zł za m kw. Z kolei po miesiącu obowiązywania programu ceny podskoczyły aż o 4%. Bez wątpienia wpływ na tę sytuację miało duże zainteresowanie BK2%. 
Warto także zaznaczyć, że już sama zapowiedź ze stycznia 2023 r., dotycząca wprowadzenia rządowych dopłat spowodowała wzrost średniej ceny. Widać to doskonale na poniższym wykresie. Wzrost cen mieszkań spowodował szybką wyprzedaż puli najtańszych ofert. W listopadzie br. 58% sprzedanych nieruchomości stanowiły te z ceną do 9 tys. zł za m kw. czyli poniżej średniej.

Oferta rzeszowskich deweloperów

Oferta lokalnych deweloperów nie należy do największych, a na przestrzeni ostatniego roku spadła o 40%. Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, na koniec listopada 2023 w ofercie lokalnych deweloperów znalazły się 1132 mieszkania i domy. Rok wcześniej było to 1875 nieruchomości. 

Jak natomiast wygląda przeciętny metraż lokali prezentowanych w ofercie?  W listopadzie 2023 roku średnia powierzchnia mieszkania wynosiła 50,77 m kw. Z kolei średnia powierzchnia domu 126,35 m kw. 
Metraż nabywanych nieruchomości był jednak mniejszy. W listopadzie najwięcej sprzedanych lokali charakteryzowało się metrażem od 30 do 50 m kw. Było to aż 72% przeprowadzonych transakcji! Wzrost cen spowodował, że wielu kupujących musiało zadowolić się mniejszym metrażem. 

25 miesięcy oszczędzania na wkład własny
Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, jak długo oszczędza się na 10% wkład własny potrzebny do zakupu 50-metrowego mieszkania w Rzeszowie. Wynik to 25 miesięcy, przy założeniu że oszczędzać będą dwie osoby i to po 20% dochodów netto, zmieniających się w tempie inflacji. 
Czy 25 miesięcy to długo na zebranie wkładu własnego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć, jak pod tym względem wypadają inne miasta. Z wyliczeń ekspertów wynika, że najdłużej na wkład własny oszczędzać będą mieszkańcy Warszawy i Olsztyna – po 32 miesiące. Najkrócej natomiast mieszkańcy Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – po 19 miesięcy. 


RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od
ponad 14 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera oferty: domów,
mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz
bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Poprzedni artykułŚwilczańska kolęda w zgodzie z tradycją
Następny artykułPrzełamanie w Resovii. Trzy punkty zostają w Rzeszowie