Jak złagodzić objawy menopauzy?

U Polek menopauza najczęściej pojawia się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Kobiety, które jako dziewczynki wcześnie miały miesiączkę, szybciej wchodzą również w okres przekwitania. Na, to kiedy pojawi się ostatnia miesiączka, ogromny wpływ mają również takie czynniki jak geny, ogólny stan zdrowia oraz tryb życia. Pierwszymi objawami charakterystycznymi dla nadchodzącego klimakterium, są nieregularne miesiączki, pojawiające się raz przed spodziewanym terminem, raz o tydzień dwa później. Może się też pojawić problem bardzo obfitych krwawień, budzących duży niepokój, ponieważ bywają tak silne, że trudno nad nimi zapanować.

„Jeżeli jesteś po 40-stece i zauważysz u siebie takie objawy, pora udać się do lekarza ginekologa-endokrynologa i wykonać badania poziomu hormonów we krwi. Zostaniesz skierowana na badanie poziomu estrogenów oraz hormonu FSH, produkowanego przez przysadkę mózgową. Na podstawie wyników badań lekarz oceni, czy zaczyna się u Ciebie menopauza”. – mówi nam Pan Mateusz z Kliniki Ginekologicznej Royal Clinic

Zalety hormonalnej terapii zastępczej podczas menopauzy.

Warto zastosować odpowiednią terapię tuż po pojawieniu się pierwszych nieprzyjemnych objawów, dzięki temu unikniesz gwałtownych nieprzyjemnych symptomów zaburzeń hormonalnych takich jak:

  • zmiany nastroju,
  • uderzenia gorąca,
  • wzmożona potliwość,
  • drażliwość,
  • nerwowość,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle głowy,
  • częste zmęczenie,
  • bezsenność,
  • tycie

Jeżeli dotychczas zażywałaś pigułkę antykoncepcyjną, teraz ginekolog zmieni ją na hormonalną terapię zastępczą. HTZ można stosować w postaci tabletek, plastrów oraz globulek dopochwowych. Na początku, jeśli objawy klimakterium nie są jeszcze bardzo nasilone, lekarz może zaproponować Ci tak zwaną terapię niskodawkową. Można ją stosować znacznie dłużej niż tradycyjne HTZ, dzięki czemu będziesz lepiej chroniona przed odległymi skutkami niedoboru estrogenów w organizmie, takimi jak osteoporoza czy choroby układu krążenia. Istnieją ważne przeciwwskazania do rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej. Nie możesz jej stosować, jeśli chorujesz na nadciśnienie, żylaki lub przeszłaś chorobę nowotworową, na przykład raka piersi.

Naturalna alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej.

Paniom, które ze względów religijnych, światopoglądowych lub zdrowotnych jak na przykład choroby układu krążenia nie pomogą stosować HTZ, z pomocą przychodzą fitoestrogeny. Są to związki roślinne o działaniu podobnym do estrogenów. Mają one jednak dużo słabsze działanie niż naturalne hormony wydzielane przez organizm. Znajdują się one w wielu roślinach.

Najpopularniejsze preparaty fitoestrogenowe oparte są o fitohormony pochodzące z soi oraz z koniczyny łąkowej. Kuracja związkami roślinnymi jest skuteczna, jednak wymaga cierpliwości, ponieważ na pełne efekty jej działania, trzeba poczekać aż 2-3 miesiące od jej rozpoczęcia. Niestety także takiej kuracji nie mogą stosować kobiety, które przeszły chorobę nowotworową, zwłaszcza raka piersi, endometrium lub trzonu macicy.

Kobiety, które ze względów zdrowotnych nie mogą stosować HTZ i fitohormonów, również nie pozostają zupełnie bezbronne wobec objawów menopauzy. Mogą one, zastosować naturalną kurację roślinną preparatami opartymi o wyciągi z rośliny Cimcifuga racemosa. Na efekty działania kuracji trzeba poczekać 2-4 tygodnie, ale jest ona w dużej mierze skuteczna. Zmniejsza uderzenia gorąca, nocne pocenie się, nerwowość czy kłopoty ze snem. Ponadto jest bezpieczna dla wszystkich kobiet, również tych, które przeszły nowotwór, ponieważ nie wpływa na przerost endometrium oraz na tkankę gruczołu piersiowego.

Pamiętajmy, że w łagodzeniu objawów menopauzy dużą rolę odgrywa również zmiana stylu życia. Zacznij więc zdrowo się odżywiać, pożegnaj bardzo tłuste i słodkie dania, ogranicz spożycie soli, jedz zdecydowanie więcej świeżych warzyw i owoców- zwłaszcza na surowo, ponadto włącz do codziennej diety produkty zawierające soję i ciecierzycę. Ruszaj się! Wysiłek fizyczny ma niebagatelne znaczenie. Pomaga utrzymać równowagę w gospodarce hormonalnej organizmu, prawidłową masę ciała, zapobiega chorobom układu krążenia oraz osteoporozie. Bądź aktywna i zdrowo się odżywiaj, a nie tylko znacznie złagodzisz objawy klimakterium, ale będziesz cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długie lata.