Od wtorku, 5 marca, wznowione zostały przyjęcia pacjentek, które chcą urodzić dziecko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Porodówka przeszła gruntowny remont dzięki dotacji z budżetu samorządu województwa w wysokości prawie 20 mln złotych. W uroczystym otwarciu oddziału uczestniczył członek zarządu, Stanisław Kruczek.

Na oddziale położniczym jest po remoncie dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest też łazienka z prysznicem. Sale dla pacjentek wyposażone są również w klimatyzację, a w oknach zamontowane zostały elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są też w nowoczesny sprzęt medyczny.  

Cały oddział został wymyślony i zaprojektowany od nowa – mówi prof. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i 
i komfortowo; każda z sal ma odrębny węzeł sanitarny.  

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cięć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana została z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. W salach jest nowoczesny sprzęt medyczny i telewizor.  

Modernizacja tego oddziału była jedną z wielu potrzeb tego szpitala. Udało nam się, jako samorządowi województwa, pozyskać połowę środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Realizację tej inwestycji zadeklarowaliśmy przy przekazaniu szpitala Uniwersytetowi Rzeszowskiemu w 2022 roku i wywiązujemy się z tego zobowiązania – mówi członek zarządu Stanisław Kruczek.

Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale. Jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście.

Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzić w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtora tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie. Koszt inwestycji, to 19 i pół miliona złotych. Remont w całości został sfinansowany ze środków, które na ten cel przeznaczyło województwo podkarpackie z udziałem środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, na inwestycje samorządowe.