Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to pomoc medyczna w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

·         nagłego zachorowania, lub

·         nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, lub

·         gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Na terenie Podkarpacia funkcjonują 32 takie punkty i mimo, że pierwszy raz od wielu lat nastąpi w tym zakresie zmiana, to ich liczba nie ulegnie zmianie.

Dla punktu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Szopena, 29 lutego 2024 będzie ostatnim dniem pracy. Szpital ma prawo do takiej zmiany będąc placówką uniwersytecką.

Od 18 marca planowane jest otwarcie nowego punktu w Szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej 16 – mówi Rafał Śliż.

Warto wiedzieć, że liczba punktów takiej pomocy w Rzeszowie i najbliższej okolicy jest dość duża w porównaniu do podobnych miast w Polsce. Oprócz szpitala MSWiA, znajdują się one w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 na ul. Lwowskiej, Szpitalu Miejskim na ul. Rycerskiej i Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia na ul. Witolda, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej, Zespole Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Sokołowie Młp. oraz Centrum Medycznym w Łańcucie.