Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w środę podczas rozmowy w TVP Info, że jesteśmy u początku czwartej fali Covid-19. To dopiero początek, kulminacja zachorowań ma przypaść na przełom września i października.

Najpóźniej w czwartek Rada Medyczna przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wydać ma decyzję o rekomendacji trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Zaznaczyć warto, że WHO nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nie ma dowodów, że kolejne dawki przypominające zwiększają odporność.

Rzecznik MZ powiedział:

Naszą ochroną przed tą zwiększoną transmisją powinny być szczepienia. Liczymy, że od pierwszego września ruszą z kopyta”. Wakacje, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to okres wyciszenia szczepień. Liczymy, że teraz ludzie powrócą do szczepień, tym bardziej, że w szkołach rozpoczną się szczepienia dzieci, a także rodziców.

Na razie nie wiadomo kto miałby przyjąć dawkę przypominającą. Możliwe, że osoby starsze 70+, a dla nauczycieli i medyków szczepienia będą obowiązkowe.

 O tym wczoraj była dość żywa dyskusja na Radzie Medycznej, o szczepieniach pewnych grup, szczególnie grup narażonych na zakażenie i ewentualną hospitalizację i śmierć.