Rzeszowski zamek Lubomirskich podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskiego reżimu był miejscem kaźni Polaków, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Dlatego zdecydowaliśmy uczynić go miejscem pamięci i przekazać społeczeństwu – powiedział obecny na dzisiejszej (13 października br.) uroczystości otwarcia wieży wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Dziś w zabytkowym gmachu mieści się Sąd Okręgowy. Trwają prace nad budową nowej, nowoczesnej siedziby, po ukończeniu której sąd opuści zamkowe pomieszczenia.

Jednak już teraz część budynku została udostępniona zwiedzającym – od 1 czerwca br. zwiedziło go 500 tys. turystów. Powstała tam m.in. Izba Pamięci, która upamiętnia ofiary hitlerowskiego i stalinowskiego reżimu. Jednym z torturowanych na rzeszowskim zamku bohaterów był kapitan Ryszard Kornicki, żołnierz Armii Krajowej i ruchu oporu „Wolność i Niezawisłość”, dziadek ministra Zbigniewa Ziobro.

Otwarta dziś wieża widokowa to kolejna turystyczna atrakcja dla zwiedzających zamek z Rzeszowie. Planowane są dalsze prace remontowe i konserwatorskie, które przywrócą zabytkowi dawny blask. Po ich zakończeniu (i przeprowadzce Sądu Okręgowego) zostanie on w całości przekazany mieszkańcom i stanie się miejscem ważnych dla regionu wydarzeń kulturalnych.

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli także wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prezesi i dyrektorzy sądów, przedstawiciele służb mundurowych oraz biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny.

Poprzedni artykułOSP z pow. rzeszowskiego otrzymały nowe agregaty prądotwórcze
Następny artykułRóżnice pomiędzy ginekomastią a lipomastią