Automatyka w szybkim tempie zdominowała przemysł. To, co jeszcze nie tak dawno było luksusem, na który stać było jedynie największe firmy, obecnie stało się koniecznością i to we wszystkich możliwych branżach. Można śmiało rzec, że nowoczesne rozwiązania technologiczne nie są potrzebne jedynie produkcji rękodzielniczej. W każdym innym przypadku często decydują o utrzymaniu się danego przedsiębiorstwa na rynku. Zapotrzebowanie na tego typu działania powodują, iż zawód automatyka cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Jeśli należysz do tej grupy osób, z pewnością interesuje Cię kwestia zarobków. Z niniejszego artykułu dowiesz się, ile zarabia mechanik automatyki przemysłowej oraz co wchodzi w zakres jego obowiązków.
Przygotowanie do zawodu
„By móc pracować jako mechanik automatyki przemysłowej, należy najpierw ukończyć właściwe studia. Są to studia inżynierskie, na przykład na kierunku automatyka i robotyka, podczas których zdobywa się odpowiednią wiedzę oraz nabywa praktyk. Często studia te podejmują osoby, które już w szkole średniej miały podobnie ukierunkowane zainteresowania oraz właściwe predyspozycje- chcąc bowiem pracować w branży automatycznej, potrzebny jest zmysł techniczny i konstruktorski, spore umiejętności komputerowe w stopniu zaawansowanym a także rozszerzony zakres wiedzy z dziedzin ścisłych. Natomiast cechy personalne, takie jak efektywna praca w zespole, precyzja czy zaangażowanie w pełnieniu powierzonych obowiązków, to również dodatkowe atuty, przemawiające na korzyść danej osoby. Należy pamiętać, iż przyszli, potencjalni pracodawcy, zwracają szczególną uwagę na doświadczenie, które posiada osoba zainteresowana zatrudnieniem na tym stanowisku. Warto więc odbyć chociażby stosowne staże oraz praktyki zawodowe.” Mówi nam Pan Wojciech Nowosada z OmegaTechnologies
Charakterystyka zawodu
Choć zawód mechanika kojarzy się przede wszystkim z branżą samochodową, to w przypadku mechanika automatyki przemysłowej mogą, ale nie muszą to być tylko i wyłącznie samochody. Mechanikiem jest bowiem osoba, która w ogólnym pojęciu zajmuje się wytwarzaniem, obsługą oraz serwisowaniem wszelkich urządzeń mechanicznych, natomiast może on specjalizować się w poszczególnych dziedzinach, i tak specjalista mechanik automatyki przemysłowej zajmować się będzie wszelkimi działaniami dotyczącymi automatyzacji i sterowania różnymi procesami w poszczególnych branżach- zwłaszcza przemysłowej i technologicznej- w których ograniczona jest praca ludzkich rąk. Może to być praca polegająca zarówno na kontroli stanu technicznego, konserwacji oraz przeprowadzaniu bieżących napraw urządzeń, sprzętów i maszyn, które wykorzystywane są w danym przedsiębiorstwie, jak również praca polegająca na obsłudze poszczególnych urządzeń uczestniczących w procesie produkcji, wreszcie są to także wszelkie prace, które dotyczą projektowania, budowania oraz optymalizacji nowych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb danej jednostki.

Miejsce i warunki pracy inżyniera automatyki
Miejscem pracy mechanika automatyki przemysłowej może być hala produkcyjna, laboratorium zakładu przemysłowego, biuro technologiczne, ośrodek badawczo-rozwojowy, firma świadcząca usługi w dziedzinie automatyki przemysłowej. Automatyka w dzisiejszych czasach dotyczy niemal wszystkich gałęzi przemysłu, stąd też automatyk nie powinien mieć większych trudności w znalezieniu pracy, bez względu na miejsce zamieszkania. Co więcej, jest to zawód, który umożliwia zdobywanie kolejnych szczebli kariery, awansując na poszczególne stanowiska, których jest dość duża rozpiętość w obrębie zawodu automatyka- główny automatyk, główny technolog zakładu, kierownik przedsiębiorstwa- to tylko kilka z nich. Natomiast aby taki awans był możliwy, konieczne jest jednak zdobywanie ciągłej wiedzy, śledzenie nowinek technologicznych i najnowszych rozwiązań, bowiem jest to ta dziedzina, która ulega ciągłemu rozwojowi.
Zarobki automatyka w Polsce
Zarobki mechanika automatyki przemysłowej w naszym kraju utrzymują się na średnim poziomie 5 700 złotych brutto miesięcznie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż ostateczna pensja zależna jest od wielu czynników. Jest to po pierwsze, staż pracy- osoby doświadczone zarabiają więcej; wielkość firmy- duże korporacje oferują nie tylko większe pensje, ale także dodatkowe benefity; lokalizacja firmy- w różnych miastach kwoty mogą znacząco się różnić; rodzaj zatrudnienia i forma rozliczenia.
Należy również pamiętać, że pracując na stanowisku mechanika automatyki przemysłowej często można liczyć na premie oraz dodatkowe benefity w postaci prywatnej opieki medycznej, dodatkowego ubezpieczenia na życie, dofinansowań zajęć sportowych czy możliwość wykorzystywania telefonu służbowego do działań prywatnych.
Póki co, w zawodzie zdecydowaną większość stanowią mężczyźni, bowiem ponad 98% to właśnie oni, a dodatkowo większość zatrudnień opiera się o umowę o pracę.
Mechanik automatyki przemysłowej to niezwykle ceniony zawód, który z uwagi na ciągły postęp technologiczny, będzie ciągle na topie. Jeśli więc interesujesz się tą dziedziną, zdecydowanie warto iść tym tropem.