Dzisiaj (sobota 22 maja) o godz. 10.00 w Rzeszowie, odbyła się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi słowa roty wypowiedzieli na Placu Farnym. Przysięgę złożyło 75 ochotników w tym 19 kobiet.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgali na sztandar 3. PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota – dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Na uroczystości pojawili się również między innymi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także poseł na Sejm Grzegorz Braun.

– Żołnierze WOT udowodnili swoją służbą przydatność, pomoc jaką nieśli wszystkim potrzebującym. Nieśli pomoc nie tylko w czasie epidemii, ale także w czasie klęsk żywiołowych. Wielokrotnie tu, w województwie podkarpackim miałem okazję do rozmów z żołnierzami. Zawsze słyszałem słowa o ich ofiarności, oddaniu. To były słowa, ale także i czyny – mówił w swoim przemówieniu minister.

– Dziękuję Wam i gratuluję waszym rodzinom. Przysięga, to niewątpliwie wielka chwila i okazja do podziękowania wszystkim, którzy wspierają na co dzień żołnierzy WOT – dodał na zakończenie Szef MON.

Uroczystość jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się
w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. „Szesnastkę” prowadzili wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z pododdziałów brygady. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów, gdyż cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

Poprzedni artykułStary Browar Rzeszowski – historia i współcześnie
Następny artykułMarcin Warchoł z programem dla Osiedla Biała i akcją sadzenia drzew