stary browar rzeszowski browar rzeszow

Nie od dziś wiadomo, że piwo to napój bogów. Jego fenomenem jest to, że pomimo iż jego produkcja opiera się na kilku, w większości jednakowych składnikach, to dokładna receptura oraz proces warzenia wpływa na ostateczny smak trunku, co wyróżnia dany browar na tle innych. Na przełomie wieków istniało wiele- raz mniej, innym razem więcej browarów. Stary Browar Rzeszowski, choć stary jedynie z nazwy, jest miejscem koniecznym do odwiedzenia podczas wizyty w stolicy Podkarpacia. Zarówno dla zachęty, jak i dla przekazania pewnej wiedzy, przedstawiamy historię piwa, browaru oraz jego aktualną ofertę.

Krótka historia piwa

Piwo powstało na przełomie 13000 a 9000 lat p.n.e. i co ciekawe, złocisty trunek przetrwał do dnia dzisiejszego praktycznie w niezmienionej recepturze. Starożytny człowiek chciał przerwać koczowniczy tryb życia, a zarazem osiąść „na swoim”. Zapoczątkowano w owym czasie nową erę, która zakładała głównie osadnictwo. Wraz z nią nauczono się uprawy roślin, ich odmian, zbierania ziarna a także obrabiania ich w taki sposób, by przetrwały jak najdłużej. Dzięki temu już 10000 lat p.n.e. powstaje pierwszy bochenek chleba a chwilę później, w wyniku przypadkowej fermentacji, pierwsze piwo. Podobnie jak w przypadku chleba, tak i do produkcji piwa wystarczą dwa składniki- woda i ziarno. Zachodzącą fermentację, delikatnie musujące bąbelki, ukochali i rozpoczęli na masową skalę produkcję starożytni Sumerowie. Piwo zostało z nami do dnia dzisiejszego i jest to jeden z najlepiej sprzedawanych napojów chłodzących.

Piwna rewolucja zapoczątkowała jeden z najgorętszych okresów w historii piwowarstwa. Dominujące piwne koncerny zaczęły nie nadążać za nadchodzącymi nowymi trendami. Było to zauważalne w większych miastach, gdzie ludzie wymagali więcej od piwa, a ubogi w nowe doznania smakowe rynek nie był na tyle wystarczający, aby zaspokoić wybredne podniebienia. Dzięki piwnej rewolucji zaczęły powstawać nowe typy browarów- rzemieślnicze oraz restauracyjne. Miały one na celu wprowadzanie w stosunkowo szybkim tempie nowych odmian piw, jednak warunek był jeden – miało być ono stworzone z naturalnych składników, bez konserwantów, sztucznych barwników i innej chemii. Jego smak powinien być niepowtarzalny i kojarzony z danym miejscem. 

stary browar rzeszowski browar rzeszow
Piwo rzemieślnicze – Stary Browar Rzeszowski

Początki Starego Browaru Rzeszowskiego

Niewątpliwie do jednych z takich miejsc należy szynk rzeszowski, czyli Stary Browar Rzeszowski, który powstał w 2013 roku dzięki inicjatywnie Hotelu Bristol Tradition & Luxury. Miejsce to wpisało się w XIX – wieczny rynek, z którego można podziwiać kamieniczki, ratusz oraz studnię. Browar craftowy to nie lada wyzwanie dla właścicieli, dlatego został on wyposażony w najlepszej jakości sprzęt Andrzeja Gałasiewicza. Aparaturą tą w tym okresie mogą pochwalić się jeszcze tylko dwa browary działające na rynku polskim – Jan Oblracht oraz Racibórz.

W rzeszowskim browarze warzenie oraz testowanie nowej aparatury przypadło dwóm, dobrze znanym w środowisku domowych piwowarów panom i jest to Jacek Michna oraz Aleksander Helman. Piwowarzy, którzy byli wielokrotnie nagradzani za swoje produkcje, rozpoczęli pracę od uwarzenia standardowych gatunków, po czym swoje eksperymenty oparli na piwach nowofalowych, warzonych za pomocą górnej fermentacji.

Stary Browar Rzeszowski obecnie

Stary Browar Rzeszowski jest pierwszym na Podkarpaciu browarem restauracyjnym, który oferuje piwo własnej produkcji. Całość lokalu urządzona jest niezwykle klimatycznie i nietypowo, bowiem będąc w środku można naprawdę poczuć się jak w starym browarze- nie tylko ze względu na wystrój a więc m.in. drewniane beczki czy sprzęt piwowarski ale także poprzez prawdziwą warzelnię, w której piwowarzy na oczach gości warzą piwo.

Stary Browar Rzeszowski, na wzór biesiady zachodniej, ma do zaoferowania piwa o pojemności aż jednego litra lub 400 ml. W restauracji można nabyć również deskę piw do degustacji, na której znajdują się różne gatunki piw w szkle o pojemności 250 ml każde.

Obecnie w browarze można nabyć piwo standardowe jasne, ciemne, pszeniczne oraz sezonowe. Każdy z tych gatunków wyróżnia się innymi nutami smakowymi i pasuje do innego rodzaju dań oraz przekąsek. Stary Browar Rzeszowski to obecny zdobywca wielu nagród na festiwalach piw rzemieślniczych. Zasługuję on na uwagę, nie tylko dzięki wyśmienitemu trunkowi ale również dobrze dobranego pod niego menu. Znalazły się w nim przystawki, dania główne a także fast-food typu VIP.

Stary Browar Rzeszowski jest miejscem przyjaznym zarówno dla fanów rzemieślniczego złotego trunku, jak i smakoszy wyśmienitej, tradycyjnej kuchni polskiej. Ponadto poprzez nietypowy wystrój oraz ciepłą atmosferę z pewnością  spodoba się każdemu, kto przekroczy progi lokalu podczas wizyty w samym sercu Rzeszowa.