W Boguchwale już po raz 4. odbył się Dzień Pola. To wydarzenie skupiające rolników, producentów żywności i producentów sprzętu rolniczego

Data publikacji: 12 czerwca 2023W Boguchwale już po raz 4. odbył się Dzień Pola. To wydarzenie skupiające rolników, producentów żywności i producentów sprzętu rolniczego. Partnerem przedsięwzięcia jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W spotkaniu z rolnikami uczestniczyli m.in. podkarpaccy połowie: Teresa Pamuła, Kazimierz Gołojuch, Fryderyk Kapinos, Krzysztof Sobolewski, Andrzej Szlachta. Nie zabrakło też samorządowców: starosty rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego, radnego województwa Karola Ożoga oraz burmistrza Boguchwały Wiesława Kąkola.

Otwierając wydarzenie, dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Robert Pieszczoch zauważył, że województwo staje się przestrzenią o coraz większym potencjale produkcji rolniczej.

– Podkarpacie to silny region rolniczy. Ponad 100 tys. rolników, którzy ubiegają się o płatności obszarowe pokazuje, że mamy dla kogo pracować i mamy kogo wspierać – mówił Pieszczoch.

Spotkanie branży rolniczej zostało zorganizowane właśnie na terenie pola doświadczalnego PODR przy ul. Technicznej.

Zwracając się do odwiedzających teren targów, poseł Krzysztof Sobolewski przypomniał, że polski rząd podejmuje rozliczne działania w kierunku wsparcia rolników, szczególnie w obliczu trwającej wojny na Ukrainie.

W podobnym tonie wypowiadała się posłanka Teresa Pamuła. Poinformowała, że na kontach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa są już środki, które po rozstrzygnięciu naborów zostaną wypłacone rolnikom poszkodowanym w wyniku zawirowań na rynku zbóż.

Dzień Pola ma na celu przede wszystkim zaprezentowanie działalności 18 hektarowego pola doświadczalnego, na którym jest ok. 1000 poletek z różnymi gatunkami i odmianami roślin rolniczych. Znajduje się tam także kolekcja ziół i roślin przyprawowych oraz miododajnych, sad tradycyjny z dawnymi odmianami drzew owocowych, pasieka, a także klony wierzby energetycznej. W trakcie wydarzenia odwiedzający mogli zwiedzić m.in. dorobek polskiej hodowli roślin, a także doświadczenia we współpracy z licznymi firmami z branży rolniczej, instytutami naukowymi oraz uczelniami.