instrument muzyczny z surowcow wtornych

Nie od dziś wiadomo, ze muzyka swoimi dźwiękami pobudza i motywuje do działania. Warto zaprzyjaźniać się z nią w szczególności w okresie dorastania. Muzyczna przygoda powinna rozpocząć się od eksperymentów z dźwiękami. Nasłuchiwanie, poszukiwanie wskazanych odgłosów oraz tworzenie instrumentów, na przykład z surowców wtórnych sprawi, że dziecko nie tylko stanie się kreatywne, ale również bardziej wrażliwe na muzykę. To doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Warto zainspirować dzieci do własnoręcznego zrobienia urządzeń grających w domu z tego, co akurat znajdą pod ręką. Realistyczne odpowiedniki instrumentów są dość kosztowne, a ich przyszli mali właściciele podatni na to, aby je uszkodzić. Takie wspólne poznawanie tajników muzyki i instrumentów to pomysł na pochmurne dni czy dłuższe wieczory.   

Rodzinne koncertowanie można rozpocząć od przeglądnięcia galerii instrumentów – najlepsze i najciekawsze są te mało znane bądź pochodzące z najodleglejszych kontynentów. Kolejnym krokiem będzie wybór jednego instrumentu i odwzorowanie go według własnych założeń, bez większej wiedzy a nawet znajomości jego dźwięku, wykorzystując surowce wtórne, które z pewnością każdy bez problemu znajdzie u siebie w domu. Taka  improwizacja sprawi, że dziecko będzie pełne emocji aż do pierwszego wydanego dźwięku.

Już samo majsterkowanie wspólnie z dzieckiem daje wiele radości zaś odszukiwanie materiałów z odzysku i wprawianie ich w instrumenty z pewnością przysporzy sporo uśmiechu. W końcu niema nic lepszego jak łączenie przyjemnego z pożytecznym i nauka poprzez zabawę.

instrument muzyczny z surowcow wtornych

Muzyczna gama na ksylofonie

Każdy znamienity muzyk potwierdzi, że aby dobrze zagrać na jakimkolwiek instrumencie, należy znać gamę dźwięków. Polega ona na wydobyciu z instrumentu dźwięków od najniższego do najwyższego. Do tego zadania bardzo dobrze sprawdzą się szklanki wypełnione wodą, przy czym każda z nich powinna być napełniona nieco więcej od poprzedniej. W momencie ustawienia ich w rzędzie ciecz powinna wizualnie tworzyć schodki w górę. Szklanki, gdy uderzymy w nie delikatnie metalową łyżeczką, będą wydawać poszczególne dźwięki. Na tym własnoręcznie wykonanym instrumencie można zagrać nie tylko gamę, ale nawet i proste melodie. Aby ułatwić dziecku orientację w poszczególnych sekcjach, można zabarwić wodę na różne kolory lub narysować na szklankach piktogramy.

Nietypowa perkusja

Różnych wielkości puszki, na przykład po mleku modyfikowanym dla dziecka, puszki po cukierkach, ciastkach oraz innych słodyczach z jednej strony wyklejamy paskami taśmy przeźroczystej, która będzie idealnie naśladować membranę bębna. Dodatkowo puszki z zewnątrz warto przyozdobić, oklejając je chociażby białym papierem i malując w dowolne wzory kredkami, flamastrami lub farbkami. Do jednego z bębenków można przymocować także sznurek, który posłuży jako mocowanie. Werbel taki będzie można przewiesić przez głowę, co ułatwi wystukiwanie rytmu podczas marszu.  Pojedyncze instrumenty układa się jeden przy drugim tworząc perkusję. Za pałeczki posłużą kredki bądź kuchenne, drewniane łyżki. Z takimi instrumentami dobra zabawa dla całej rodziny gwarantowana! A im więcej rodzajów puszek, na przykład o rozmaitej wielkości i formie, tym więcej dźwięków i lepszy efekt końcowy koncertowania.

Fletnia pana

Które dziecko nie marzy o piszczałkach, które używali niegdyś Indianie? Piękny dźwięk możne być oprawą do zabawy w kowbojów, a zrobienie tego instrumentu jest na tyle proste, że poradzi sobie z tym nawet przedszkolak. Wystarczy do kawałka dwustronnej taśmy przykleić 10 kolorowych rurek, na przykład takich do napoju, po czym podkleić je kolejną warstwą taśmy od spodu oraz przyciąć słomki w tzw. piramidkę tak, aby każda kolejna była nieco krótsza od poprzedniej. Dzięki temu dmuchając w instrument będzie on wydawał piękne, zróżnicowane dźwięki.

instrument muzyczny z surowcow wtornych

Grzechotki dla każdego

Grzechotka to jedna z pierwszych zabawek-instrumentów, z którą spotyka się już malutkie dziecko. Dawnej uważano nawet, że grzechotka włożona w rączkę niemowlaka ma moc odstraszania od niego złych duchów. Bez względu jednak na wierzenia, dzieci bardzo lubią ten rodzaj instrumentu, a im głośniejsze wydaje on dźwięki, tym zabawa jest lepsza. Grzechotki można wykonać bardzo szybko i prosto oraz na wiele sposobów. Wykorzystać można chociażby żółte, plastikowe jajka z popularnych i lubianych przez dzieci czekoladek. Wystarczy wypełnić je kilkoma ziarnami gruboziarnistej soli, ziarnami zboża bądź drobnymi kamyczkami. Pojemnik dla zabezpieczenia przez otwarciem warto zakleić bezbarwną taśmą. Do wykonania grzechotki możemy użyć także inne plastikowe pojemniki. W zależności od ich rozmiaru oraz od tego, co wsypiemy do środka, dźwięk będzie się od siebie różnił.

Takie instrumenty z surowców wtórnych możemy tworzyć bez końca! Pamiętajmy jedynie, by poszczególne materiały używać mając na uwadze wiek dziecka. Tylko wtedy zabawa będzie bezpieczna i wyśmienita! Zaszczepi to także w dziecku chęć nauki na prawdziwych instrumentach gdy już podrośnie oraz wykształci poczucie rytmu i ucho pod poszczególne dźwięki.