fot. Stowarzyszenie ZUPEŁNE DOBRO

Stowarzyszenie ZUPEŁNE DOBRO z Rzeszowa apeluje, by nie wyrzucać żywności po Świętach Bożego Narodzenia. Organizacja zachęca do zostawiania jedzenia do lodówki foodsharingowej znajdującej się przy ul. Sondeja 8, koło dworca PKP Staroniwa.

Stowarzyszenie ZUPEŁNE DOBRO zwraca uwagę aby żywność, którą chcemy dostarczyć do lodówki, nadawała się do spożycia, była odpowiednio zapakowana i opisana. Zgodnie z regulaminem:

Jak czytamy na stronie stowarzyszenia:

Foodsharing to po prostu dzielenie się z innymi żywnością – taką, której przygotowaliśmy za dużo lub taką, którą wcześniej kupiliśmy w nadmiarze i nie zdążymy już jej zjeść, bo za chwilę minie termin przydatności do spożycia – to dotyczyć może np. makaronu, pieczywa lub owoców.

Według badań Eurostatu  z 2015 roku przeciętny Polak wyrzuca 52 kg żywności rocznie, a według badań GUS i Instytutu Praw i Spraw Socjalnych w skrajnym ubóstwie żyje co 15 obywatel naszego kraju. Chcąc zapobiegać marnowaniu żywności, w sierpniu 2017 r. otworzyliśmy pierwszą na Podkarpaciu lodówkę foodsharingową. Wszyscy, którzy posiadają nadwyżki żywności, mogą je przynosić do siedziby Stowarzyszenia.

W lodówce foodsharingowej, zwanej też jadłodzielnią możemy nie tylko zostawić żywność, ale również możemy poczęstować się tym, co w niej zostawili inni. Jadłodzielnia jest dla wszystkich – nie sprawdzany jest tutaj status materialny osób, które ją odwiedzają. Cały ten system działa nieodpłatnie.

Poprzedni artykułUroczyste otwarcie staromiejskiej izby historycznej
Następny artykułStrażnicy miejscy pomogli skrajnie wyziębionemu bezdomnemu