Rzeszowskie kino Zorza mieszczące się przy ul. 3 Maja, to miejsce znane każdemu mieszkańcowi miasta. Działające od ponad sześćdziesięciu lat kino to już historyczne miejsce na mapie Rzeszowa. Chodzili tu dziadkowie, rodzice, a teraz najmłodsi rzeszowianie.

Historia Zorzy

Kino Zorza swoją działalność rozpoczęło w 1956 roku. Pierwszy kinowy seans odbył się 28 sierpnia 1956 roku. Nie wiadomo jaki tytuł filmowy był puszczany, dyrekcja kina dotarła tylko do informacji, że musiał być to western.

Wielka sala kinowa mogła pomieścić aż pięciuset widzów, co dawało rzeszowskiej Zorzy najlepsze noty wśród kin w czasach Polski Ludowej.

W tym roku Zorza obchodzi jubileusz 65-lecia. W latach ’90 minionego stulecia kino zagrożone było upadkiem. Czasy chodzenia na seanse do kin stały się mniej modne i ciekawe ze względu na rozpowszechniające się kasety VHS z filmami, które rzeszowianie mogli oglądać w domowym zaciszu dzięki magnetowidom. Początkiem lat ’90 urządzenia te były dość mocno popularne i pożądane w każdym domu.

Zorza współcześnie

Dziś kino Zorza kojarzy się rzeszowianom nie tylko ze znanymi filmami, które są grane w niemal każdym kinie. Zorza utożsamiana jest z ambitnymi produkcjami, filmami wysokobudżetowymi i tymi z niewielkim budżetem, ale mającymi „to coś”. Dodatkowo w Zorzy pokazywane są premiery filmów artystycznych z całego świata, gdzie odbywają się różne cykle filmowe: DKF Zorza, Babski Wieczór, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper i wystaw.  

Wielu mieszkańców czuje sentyment do tego miejsca, przychodząc do rzeszowskiej Zorzy, czują się jak w starym kinie.

Mimo, że budynek jest już niemal historyczny, filmy wyświetlane są w najnowocześniejszych formatach na nowoczesnych projektorach. Dla przykładu, kino Zorza jako jedne z pierwszych miało kilka lat temu projektor działający w 4K i 3D.

Dziś Kino Zorza prowadzone jest przez Regionalną Fundację Filmową.

Cennik

AKTUALNE CENYSALA WIDOWISKOWA

Rodzaj biletuTani pon.Wt. – Czw.Weekend
Bilet normalny15 zł18 zł19 zł
Bilet ulgowy15 zł16 zł17 zł
Bilet normalny 3D16 zł21 22 zł
Bilet ulgowy 3D16 zł19 zł20 zł


SALA STUDYJNA

Rodzaj biletuTani pon.Wt. – Czw.Weekend
Bilet normalny15 zł16 zł17 zł

Wśród filmów, które przyciągają największą grupę widzów, zalicza się te o tematyce religijnej i patriotycznej. Kino odwiedzane jest przez ludzi w różnym wieku, jednak największą grupę odbiorców stanowią emeryci. Być może ze względu na ten klimat starego kina i sentyment.

Ze względu na pandemie koronawirusa, kina były zamknięte. Rzeszowskie Kino Zorza również stanęło na granicy. Brak repertuaru, zamknięte kino i brak widzów doprowadziły instytucję kultury i rozrywki w skrajność. W minionym roku w grudniu, Kino Zorza chcąc uchronić się przed upadkiem stworzyło możliwość wykupienia vouchera wspierającego kino. W komunikacie, jaki Kino wystosowało do widzów można było przeczytać:

Dla kina to ogromne wsparcie, no i mamy nadzieję, że również miła niespodzianka dla obdarowanej osoby. Przecież kiedyś znowu będzie normalnie…. Chociaż musimy przyznać, że bardzo ciężko nam uwierzyć, że w tym roku nie będziemy Was gościć w Mikołaja, czy na świątecznych seansach w kinie. Nadal można przekazać kody zakupione online dla dzieci z Domu Dziecka, dla dzieci z Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej „Tęczowy Domek” oraz dla rodzeństwa podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. To Wy uratujecie kino Zorza. Tylko dzięki Wam przetrwamy. Wiemy, że jesteście z nami! Za co dziękujemy z całego serca.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i szkół, Zorza ma w swojej ofercie także seanse dla uczniów. Istnieje możliwość zamówienia seansu spoza granego w danej chwili repertuaru.

Przy wejściu do kina Zorza, na sale kinowe i w toaletach dostępne są płyny dezynfekcyjne. Wchodząc do kina należy założyć maseczkę ochronną. Po każdym seansie, fotele są dezynfekowane, a sala wietrzona i odpowiednio przygotowywana dla kolejnych widzów. 

Dla bezpieczeństwa uczniów oraz nauczycieli Kino może zaproponować seans filmowy dla konkretnej szkoły na sali kinowej liczącej 518 miejsc (zachowując odpowiednią przerwę pomiędzy rzędami i siedzeniami), lub pojedynczej klasy na sali z 44 miejscami.

Przed pandemią w Kinie była także możliwość zorganizowania imprezy urodzinowej dla dziecka. W ogłoszeniach widnieje wpis:

„Proponujemy Państwu organizację imprez urodzinowych dla dzieci w naszym kinie. W ramach każdej imprezy zapewniamy:
– wybrany seans filmowy, także seanse trójwymiarowe
– zabawę w Filmowej Cafe, podczas której dzieciaki będą mogły pograć w gry, kalambury, solenizanci zdmuchiwać świeczki na przepysznym torcie, a rodzice wznosić toasty [godzinna zabawa z opiekunem imprezy urodzinowej]
– po seansie – zwiedzanie kabiny projekcyjnej, gdzie na co dzień widz nie ma wstępu. Będzie możliwość zobaczyć, jak wyglądają projektory i sposób przygotowania filmów do wyświetlania
– przekąski dla dzieci (m.in. soki, popcorn, chipsy, koreczki owocowe, ciastka i galaretki) oraz dodatkowo płatna opcja „Pizza”

* przyjęcia urodzinowe organizowane są dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat
* ilość dzieci (od 5 osób)”.

Poprzedni artykułIle kosztuje wynajęcie DJ-a i dlaczego warto zapłacić „trochę więcej”
Następny artykułMarcin Warchoł: Rzeszów pracowity, a nie leniwy.