Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie co roku przyciąga w swe ściany kilkadziesiąt tysięcy widzów, fanów muzyki i sztuki.
Historia
Początki działania instytucji sięgają połowy ubiegłego wieku. W 1954 roku w Rzeszowie powstała orkiestra symfoniczna, która to kilka lat później przekształcona została w Państwową Orkiestrę Symfoniczną. W 1967 roku przemianowano ją na Filharmonię Rzeszowską imienia Artura Malawskiego, znanego polskiego kompozytora i dyrygenta.
Pierwszy koncert dla publiczności odbył się w 1955 roku, inaugurujący działalność instytucji kultury i sztuki. W roku 1961, z inicjatywy kierownika artystycznego i dyrygenta Janusza Ambrosa, po raz pierwszy zorganizowano w Zamku w Łańcucie cykl koncertów kameralnych pod nazwą „Dni Muzyki Kameralnej”, które po 20 latach przerodziły się w Festiwal Muzyki. Od 1991 roku impreza nosi nazwę Festiwal Muzyczny w Łańcucie. Co roku wydarzenie przyciąga tysiące widzów z całego świata, podobnie rzecz ma się do wykonawców.
Gościły tu między innymi: Orkiestra Kameralna Gewandhaus, Orkiestra Kameralna z Hannoweru, Thomanerchor). 45-letnia działalność, należącej obecnie do czołowych w kraju orkiestry, zaowocowała wieloma osiągnięciami: występy w ważnych polskich ośrodkach muzycznych i na festiwalach (Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal w Busku), za granicą (Czechosłowacja, Rumunia, Węgry, Rosja, Francja), nagrania dla radia i telewizji 6 płyt CD (w tym drugie nagranie w historii światowej fonografii Messa di Gloria Rossiniego) – możemy przeczytać na oficjalnej stronie Filharmonii.
W Filharmonii od 1959 roku działa także chór mieszany. Orkiestra liczy 85 osób, przed pandemią koncerty odbywały się co tydzień.
Obecna siedziba Filharmonii, mieszcząca się w Rzeszowie przy ul. Chopina 30, niedaleko Starówki i Rynku, została oddana do użytku w 1974 roku. Oficjalna nazwa instytucji brzmiała wówczas Filharmonia Państwowa. Sala widowiskowa amfiteatralna liczy 800 miejsc, a kameralna 300.
Budynek gruntowny remont przeszedł w początku lat 2000. W 2010 roku oddano do użytku właśnie nowo wyremontowaną Filharmonię, Nowoczesne wnętrze było inspiracją dla kierownictwa do wprowadzenia nowych propozycji do repertuaru. Na rzeszowskiej scenie sezonu 2010/2011 wystąpili światowej sławy artyści, m.in. pianista Kevin Kenner, sopranistka Aleksandra Kurzak, Krzysztof Penderecki, który poprowadził wykonanie swojej VII Symfonii „Siedem bram Jerozolimy”, pianiści Krzysztof Jabłoński i Eugene Indjic, a także Lwowski Narodowy Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, który przedstawi kantatę sceniczną „Carmina Burana” Carla Orffa. Gościli tu także między innymi: Katarzyna Duda, Vadim Brodski, hiszpański pianista Daniel del Pinio, śpiewaczki Olga Pasiecznik i Agnieszka Rehlis, pianistka Beata Bilińska i wiolonczelista Tomasz Strahl.
Ponad 50-letnia działalność Filharmonii dała orkiestrze wiele sukcesów. Wśród nich zaliczyć można występy w ważnych polskich ośrodkach muzycznych i na festiwalach (Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal w Busku), za granicą (Czechosłowacja, Rumunia, Węgry, Rosja, Francja), nagrania dla radia i telewizji 6 płyt CD (w tym drugie nagranie w historii światowej fonografii Messa di Gloria Rossiniego).
Współcześnie
Obecnie Filharmonia Podkarpacka prowadzi szereg działań mających na celu umuzykalniające dzieci i młodzież. Z tej racji odbywają się dla szkół i przedszkoli liczne recitale i koncerty kameralne – w roku szkolnym 2019/2020 FP prowadziła audycje szkolne jak również specjalne koncerty rodzinne.
KONCERTY SZKOLNE – tradycyjne czwartkowe ale nie tylko koncerty symfoniczne w siedzibie Filharmonii z udziałem orkiestry symfonicznej, a także zaproszonych solistów i dyrygentów. Każdy koncert jest prowadzony przez prelegenta przedstawiającego interesujący komentarz i w atrakcyjny sposób wprowadzającego młodych słuchaczy w tematykę koncertu. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest również udział zorganizowanych grup młodzieży w przedpołudniowych próbach zespołów Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

AUDYCJE MUZYCZNE – mają formę koncertów, których wykonawcami są zespoły utworzone przez profesjonalnych muzyków. Odbywają się w szkołach lub ośrodkach kultury na terenie całego województwa podkarpackiego, opatrzone są komentarzem dostosowanym do wieku słuchaczy. Proponowane przez nas treści wzbogacają wiedzę o muzyce, uwrażliwiają młodego słuchacza na jej wyjątkowe piękno oraz przybliżają wspaniałą wielowiekową tradycję sztuki europejskiej. Naszym młodym słuchaczom pragniemy przybliżyć ciekawy świat muzyki klasycznej, sakralnej, elementy folkloru oraz muzykę rozrywkową.
Obecnie dyrektorem Filharmonii Podkarpackiej jest prof. dr hab. Marta Wierzbieniec, muzyk i dyrygent, profesor sztuk muzycznych.