Burza to zaburzone zjawisko atmosferyczne, któremu towarzyszą: silny wiatr, obfite opady i wyładowania atmosferyczne.

Ostatnio w różnych regionach Polski pojawiają się obfite opady, oraz burze. Zjawiska te można również zaobserwować na obszarach Podkarpacia, dlatego przedstawiamy państwu kilka ciekawostek na temat burzy i rzeczy z nią związane.

1. Czas między błyskiem, a grzmotem

W związku z tym iż prędkość światła jest szybsza od prędkości dźwięku, najpierw widzimy błyskawicę, a dopiero później dociera do nas grzmot. Łatwym do obliczenia jest odległość burzy od miejsca, w którym stoimy. Odliczając jedną sekundę między błyskiem, a grzmotem powinniśmy przyjąć iż burza znajduje się kilometr od nas. Analogicznie licząc dwie sekundy, burza będzie sześć kilometrów od nas.

2. Czy piorun zawsze trafia w coś na ziemi lub budynek?

Otóż nie! Aż 90% piorunów nie trafia w ziemie. Większość z nich to wyładowanie między chmurami.

3. Temperatura pioruna

Piorun rozgrzewa powietrze wokół siebie do 30 tys. stopni Celsjusza, czyli pięć razy więcej niż temperatura Słońca

4. Porażenie piorunem

W samej Francji rocznie od stu do dwustu osób zostaje trafionych piorunem. Niestety większość z nic nie jest w stanie tego przeżyć. Po trafieniu piorunem na ciele osoby poszkodowanej pojawiają się tzw. figury Lichtenberga, czyli wzory w kształcie rozgałęzionego drzewa.

5. Czy samochód to bezpieczne schronienie podczas burzy?

Oczywiście że tak, jeżeli wszystkie okna są zamknięte. Błędem jednak jest iż to dzięki gumowym oponom samochodu, jesteśmy bezpieczni. To metalowa karoseria samochodu, tworzy tzw. klatkę Faradaya, przez co energia energetycznego do środka.

Poprzedni artykułMłody rzeszowianin Mistrzem Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym
Następny artykułZa nami tegoroczne Dni Gminy Lubenia 2021 [foto]