Ze względów finansowych w tym roku organizatorzy byli zmuszeni zrezygnować z organizacji tradycyjnego, październikowego Maratonu Rzeszowskiego. Rozmowy z potencjalnymi sponsorami trwają i jest duża szansa, że maraton powróci już w przyszłym roku.

W tym roku zawody odbędą się w innej formule. W ramach Festiwalu Biegowego Pratt&Whitney wystartują biegi na 5 i 10 km oraz na dystansie 1 mili. Będą też biegi młodzieżowe.

– 5 i 10 kilometrów to dwa dystanse, które biegacze lubią najbardziej. Dochodzi bardzo szybki i wymagający bieg na milę. To dystanse dla każdego, stąd też frekwencja będzie bardzo wysoka. Trasy są atestowane, dlatego każdy rekord życiowy będzie można oficjalnie zaliczyć do swojego biegowego portfolio – mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.

Prognoza pogody na niedzielę jest obiecująca, dlatego organizatorzy zachęcają mieszkańców miasta do dopingowania zawodników. W tej chwili na listach startowych jest już ponad 900.

Bieg na milę wystartuje o godzinie 9 rano. Jego trasa to dwie pętle po ulicy Kopisto. O godz. 9:30 rozpoczną się biegi młodzieżowe, których zaplanowano 10, po 5 w kategorii dziewcząt i chłopców. Biegi na 5 i 10 km rozpoczną się ze wspólnego startu o godz. 12. 20 minut przed biegiem głównym rozgrzewkę poprowadzi Matylda Kowal, utytułowana lekkoatletka, olimpijka z Rzeszowa.

– Nowa trasa posiada atest PZLA. Myślę, że to będzie najszybsza trasa biegowa na Podkarpaciu na tym dystansie. Zawodnicy będą rywalizować na pętli o długości 5 km prowadzącej ul. Kopisto i al. Rejtana. Ci, którzy pobiegną 10 kilometrów, pokonają ją dwa razy – mówi Mirosław Wierzbicki ze stowarzyszenia Rzeszów Biega.

Zakończenie biegu głównego planowane jest najpóźniej około godz. 13.30. Przewidziano nagrody w klasyfikacji generalnej oraz w kategoriach wiekowych. Upominki zostaną rozlosowane także wśród wszystkich uczestników biegów.

Biuro zawodów w centrum Millenium Hall będzie czynne w sobotę w godz. 16 – 18 oraz w niedzielę od godz. 7 do 11.30. Sprzedaż pakietów startowych w internecie już się zakończyła, ale można będzie kupić je jeszcze stacjonarnie. Organizatorzy apelują, aby zrobić to najlepiej w sobotę. Także tego dnia najlepiej odebrać pakiet wykupiony wcześniej. 

Organizacja biegu wiąże się z utrudnieniami w ruchu. Kierowcy muszą się liczyć z nimi na ulicy Kopisto, która będzie nieprzejezdna między godzinami 5 a 15. Aleja Rejtana zostanie zamknięta o godzinie 11. Kierowcy pojadą tędy ponownie najpóźniej o godz. 13.30. Parkingi dla zawodników będą przygotowane pod Millenium Hall oraz obok hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu. Szatnie i prysznice będą zlokalizowane także w hali.

Organizacja festiwalu będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony sponsorów, przede wszystkimi głównego – firmy Pratt&Whitney oraz Marmy Polskie Folie i centrum handlowego Millenium Hall. Imprezę wspiera także Urząd Miasta Rzeszowa.

Poprzedni artykułTemat „Balcerka” zdjęty z obrad sesji Rady Miasta [video, foto]
Następny artykułW weekend w Rzeszowie utrudnienia w ruchu