Foto źr. ESK

To już 12 edycja Europejskiego Stadionu Kultury, która zaplanowana jest w ostatni weekend czerwca. Festiwal organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury, miasto Rzeszów i Estradę Rzeszowską przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na uczestników czeka kilkadziesiąt wydarzeń z różnych dziedzin sztuki. Zmieni się natomiast miejsce Klubu Festiwalowego.

– Europejski Stadion Kultury to największe tego typu wydarzenie na Podkarpaciu. Podczas festiwalu co roku w różnych miejscach w przestrzeni Rzeszowa odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń – koncertów, spektakli teatralnych, performance’ów, warsztatów dla starszych i młodszych, wystaw, spotkań i nie tylko. Tak będzie i tym razem. ESK 2022 odbędzie się 24-26 czerwca. Gorąco zapraszam na to wydarzenie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Koncert Główny pod hasłem „Odzyskać równowagę”, zaplanowano na pierwszego dnia wydarzenia. Wystąpią na nim gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, z krajów Partnerstwa Wschodniego – wykonają własne utwory i zagrają w tzw. kolektywach, czyli duetach. Line-up zostanie przedstawiony podczas konferencji w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, która odbędzie się 31 maja. Pewnym jest, że Koncert Główny odbędzie się w tym samym miejscu co w ubiegłym roku, czyli w rzeszowskim Parku Sybiraków.

Zmieni się natomiast miejsce Klubu Festiwalowego – Bulwary zostaną zastąpione przez fosę Zamku Lubomirskich i teren przy fontannie multimedialnej. To właśnie tam odbędzie się kilkanaście wydarzeń, między innymi silent disco, czyli dyskoteka z słuchawkami, która na stałe wpisała się już w program festiwalu, szereg atrakcji dla najmłodszych, zlot food trucków, koncerty artystów z Polski i zagranicy w ramach wydarzenia Electro East, Przestrzeń Wymiany Myśli, Festiwal Działań Oddolnych.

Wydarzenia festiwal będą się odbywały w sumie w aż 11 lokalizacjach. W Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się kolejna edycja koncertu Art Celebration. Sporo będzie się działo będzie się też między innymi na Skwerze Kultury na Rynku, w Rzeszowskich Piwnicach, Galerii Nierzeczywistej, Rzeszowskiej Galerii Fotografii, Teatrze Maska.

ESK 2022 to edycja przyjazna środowisku, dlatego część wydarzeń dotknie tematów dotyczących natury, ekologii i ekologii w sztuce – przykładowo w jednym z projektów znalazła się m.in. łąka kwietna, która już została wysiana na terenie Bulwarów.

Więcej szczegółów dotyczących programu ESK 2022 będzie dostępnych już wkrótce. Rzeszowski festiwal od 2013 roku jest częścią większego projektu – festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia).

Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne.

Poprzedni artykułRuszają rzeszowskie Juwenalia. W piątek utrudnienia w ruchu
Następny artykułFestiwal Kolorów w Rzeszowie końcem maja w nowej lokalizacji