Pomimo wielu apeli i kampanii profilaktycznych, w których seniorzy ostrzegani są przed oszustami wyłudzającymi oszczędności, niestety nadal zdarzają się przypadki, kiedy starsze osoby dają się oszukać. W ubiegł czwartek, mieszkanka Rzeszowa, chcąc pomóc wnukowi, straciła pieniądze i kosztowności.

W ubiegły czwartek przed godz. 22, mieszkanka Rzeszowa odebrała telefon. Mężczyzna, podający się za policjanta, zadzwonił na aparat stacjonarny, poinformował 77-latkę o tym, że jej wnuk spowodował wypadek. Ciężarna kobieta, która uczestniczyła w tym zdarzeniu, miała zostać zabrana do szpitala, a on sam trafił do aresztu. Mężczyzna, z którym rozmawiała seniorka, zaoferował pomoc, jednak w zamian za uwolnienie wnuka zarządzał konkretnej kwoty pieniędzy na kaucję. Ponieważ kobieta nie posiadała takiej sumy, oszust nakazał jej zgromadzić posiadane pieniądze, kosztowności i wszelkie cenne przedmioty. Pieniądze i całą resztę nakazał włożyć do reklamówki. Następnie poinstruował, aby wyszła na dwór. Podczas całej rozmowy wywierał presję na kobiecie, że musi działać szybko, aby pomóc wnukowi.

Pod blokiem do kobiety podszedł nieznany mężczyzna, który odebrał od niej reklamówkę z pieniędzmi i kosztownościami.

Po powrocie seniorka poszła do swojej córki, która mieszkała w tej samej klatce. W rozmowie z nią zorientowała się, że została oszukana. Mieszkanka Rzeszowa straciła oszczędności oraz biżuterię łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Policja ponawia swój apel o zachowanie podejrzliwości w stosunku do osób, które do nas dzwonią i żądają pieniędzy. Nie dzałajmy pochopnie, spróbujmy skontaktowac się z kimś do kogo mamy zaufanie. Gdyby pokrzywdzona, przed przekazaniem pieniedzy, skontaktowała sie z bliską osobą, uniknęłaby oszustwa.

Przypominamy również, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, ani nie informują o swoich działaniach.