Foto źr. UM Rzeszów

Na tegorocznym Eurocities 2022 ESPOO zostały podjęte dwa tematy: kryzys uchodźczy wywołany przez wojnę w Ukrainie oraz Misja 100 miast – neutralność dla klimatu.

– W trakcie spotkania z prezydentami europejskich miast, wszyscy gratulowali i dziękowali za zaangażowanie Rzeszowa i jego Mieszkańców w pomoc uchodźcom. Możemy być naprawdę dumni – komentuje Konrad Fijołek prezydent Rzeszowa.

Głównym celem Eurocities (organizacji non-profit) jest poprawa życia Europejczyków poprzez promocję zintegrowanej europejskiej polityki miejskiej oraz zaangażowanie miast w europejskie procesy polityczne. Organizacja propaguje planowanie i wdrażanie międzynarodowych projektów realizowanych przez miasta członkowskie.

– Tylko 5 miast z Polski zakwalifikowało się do misji klimatycznej UE. W tym Rzeszów. Jako miasto weźmiemy udział w programie wartym 360 mln euro. Przed nami dużo pracy ale i ogromne możliwości – dodaje prezydent.

Oprócz Rzeszowa, także Kraków, Łódź, Wrocław oraz Warszawa znalazły się na liście 100 europejskich ośrodków miejskich, które uczestniczyć będą w unijnej misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 roku.

Poprzedni artykułW Rzeszowie na PRz otwarto RoboLAB
Następny artykułStrefa Mocy i koncert zespołu Zakopower w Rzeszowie