Foto źr. UMWP

To będzie wyjątkowe miejsce dla pasjonatów robotyki. Właśnie został otwarty RoboLAB – Local STEM Incubator – unikalny projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także z innych miejscowości. Jego uczestnicy będą mogli konstruować roboty oraz uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne.

RoboLAB mieści się w budynku Politechniki Rzeszowskiej. To nowe miejsce na mapie Rzeszowa i całego Podkarpacia, gdzie będzie można znaleźć przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w robotyce oraz w zakresie tak zwanych kompetencji miękkich. Z oferty RoboLAB będą mogli skorzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. Z myślą o nich prowadzone będą warsztaty, spotkania z ekspertami i szkolenia.

W otwarciu RoboLAB wzięli udział przedstawiciele zaangażowanych w ten projekt firm, instytucji, uczelni i samorządów. Obecni byli m.in.: Marek Darecki – prezes Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Łukasz Szuba – dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji, Marcin Samolej – wiceprezes Pratt&Whitney, Jarosław Sęp – prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej, Krystyna Stachowska – zastępca prezydenta Rzeszowa. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

– Gratuluję tego projektu, takie inicjatywy trzeba doceniać, zwłaszcza w takich obszarach, które prowadzą do innowacji, kreacji, do nowego myślenia i działania. Na pewno te kadry, które tu się przygotują, zasilą nasz przemysł, naszą gospodarkę i dzięki temu będziemy jako Podkarpacie rośli gospodarczo w siłę – powiedział marszałek Ortyl.

Marek Darecki – prezes stowarzyszenia Dolina Lotnicza dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, powiedział, że dzięki sponsorom ma on zapewnione finansowanie na kilka lat. Prezes Darecki dodał, że RoboLAB będzie miał – patrząc w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie – nie tylko wymiar naukowy, ale także będzie wpływał na bezpieczeństwo kraju, gdyż wyposaży młodych ludzi w bardzo ważne kompetencje.

– Główne cele projektu od początku są takie same i są dwa – zwiększanie u uczniów kompetencji przyszłości, czyli związanych z robotyką oraz tak zwanych kompetencji miękkich, których uczniom brakuje. Te cele będziemy realizować poprzez dwa mechanizmy – zajęcia w różnych formatach oraz poprzez zawody – mówił Łukasz Szuba – dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji.

– W przyszłości coraz bardziej istotna będzie wiedza, kompetencje, które będziemy zdobywać. Wiedza będzie stanowiła istotną wartość, gdyż będzie przewagą konkurencyjną – mówił Marcin Samolej – wiceprezes Pratt&Whitney.

Wszystkie zajęcia w RoboLAB będą bezpłatne. Jedyne, co należy zrobić, aby móc z nich skorzystać to założyć drużynę, znaleźć opiekuna i przystąpić do pracy. Co roku w listopadzie Fundacja wraz z partnerami będzie organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge, w których jedną z konkurencji będzie Task Hunters. Konkurencja ta dedykowana jest robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć w ramach zajęć w RoboLAB.

– Co ważne, w zawodach drużyny będą walczyły o naprawdę wysokie nagrody finansowe, płatne staże i praktyki dla laureatów oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Fundacja już podpisała porozumienie z Politechniką Rzeszowską, która takie punkty przyzna laureatom zawodów – mówi Łukasz Szuba.

RoboLAB będzie przestrzenią nie tylko do budowy robotów. Ma to być również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko rozumianą robotyką. Już od lutego tego roku prowadzony jest pierwszy z trzech modułów zajęć dla wszystkich chętnych drużyn – Kreatywne warsztaty. We wrześniu ruszy dwudniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat) a do końca roku uruchomiony zostanie ostatni moduł ekspercki, w którym będzie można rozbudować swoją wiedzę.

Autor: Monika Konopka