MPK

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie planuje wprowadzić nowe rozwiązanie w rzeszowskiej komunikacji miejskiej – przystanki „na żądanie”. Swoją decyzje argumentują niewielkim wykorzystaniem przez pasażerów części przystanków.

Kategorię „na żądanie” otrzymają zespoły przystankowe tj. przystanki „tam i z powrotem”, zlokalizowane z reguły naprzeciwko siebie. Objętych statusem „na żądanie” z dniem 01 marca br. zostanie 230 przystanków w Rzeszowie. Status przystanków „na żądanie” otrzymają także przystanki zlokalizowane poza terenem Gminy Miasto Rzeszów. Z dniem 02 kwietnia br. planujemy nadać kategorię „na żądanie” kolejnym 235 przystankom.

Przystanek „na żądanie” to przystanek, na którym zatrzymanie i wymiana pasażerska odbywa się po zasygnalizowaniu przez pasażera takiej potrzeby. Osoba chcąca wsiąść do autobusu powinna stać w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz odpowiednio wcześniej dać kierowcy znak przez wyraźne i zdecydowane podniesienie ręki. Natomiast, jeżeli pasażer pragnie wysiąść na przystanku na żądanie powinien, najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku, wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome i niedowidzące oczekiwać powinny na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu. Prowadzący pojazd, widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać.

Status „na żądanie” otrzymają przystanki:

  • o niskim poziomie wykorzystania;
  • podmiejskie ze względu na duże oddalenie od centrum często graniczące z terenami
    o ekstensywnej zabudowie;
  • na terenach przemysłowych o bardzo zróżnicowanym wykorzystaniu dobowym (duże
    w godzinach szczytu, poza szczytem prawie zerowe);
  • na słabo- i niezurbanizowanych odcinkach dróg;

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostaną w niedługim czasie właściwie oznaczone specjalnymi tabliczkami. Informacja taka pojawi się również na wyświetlaczach informacji pasażerskiej, podczas zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy zamieszczonych na stronie internetowej ZTM.

Przystanki na żądanie to sporo korzyści dla pasażerów. Zapewniają krótszy czas przejazdu oraz większy komfort wynikający z płynniej jazdy bez zbędnego zatrzymywania się – głównie poza centrum miasta a także lepsze warunki termiczne – wydajniejsza praca klimatyzacji i ogrzewania, gdy nie trzeba otwierać drzwi na każdym przystanku.

Poniżej przedstawiamy wykaz wszystkich przystanków na żądanie:

Przystanki na żądanie na terenie Rzeszowa wprowadzane od 01 marca 2022 r.

Poprzedni artykułKolejni żołnierze z USA dotarli do Polski. Wylądowali w Jasionce [foto, video]
Następny artykułHalowe Mistrzostwa Polski U18 i U20 od piątku do niedzieli w Rzeszowie