Budimex zakończył realizację kontraktu na budowę parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Nowoczesny hub komunikacyjny będzie integrować miejski transport autobusowy i kolejowy z samochodowym. Wartość realizacji wykonanej w formule „Projektuj i Buduj” to blisko 66 mln zł brutto.


Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to jedna z największych inwestycji w stolicy woj. podkarpackiego. W ramach zawartej w 2021 r. umowy, Budimex wykonał m.in. jednokondygnacyjny garaż podziemny o powierzchni blisko 4 tys. m2 i kubaturze 19 tys. m3. Obiekt typu Kiss&Ride to 110 miejsc parkingowych, z czego 15 zostało przeznaczonych dla taksówek. Garaż, posiadający wiatę rowerową, został połączony z pobliskim dworcem kolejowym tworząc nowoczesny i bezpieczny dla przemieszczających się podróżnych hub komunikacyjny. Obiekt wyposażony jest w wychodzące na ulicę jednokierunkowe rampy przeznaczone dla pojazdów, zaś dla ruchu pieszego wybudowano trzy klatki schodowe oraz windy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Na dachu parkingu zlokalizowano instalację fotowoltaiczną w postaci 192 bezramkowych modułów fotowoltaicznych o mocy 50 kWp.

– Dzięki swojej atrakcyjnej formie, Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne będzie stanowić nowoczesną wizytówkę miasta, a od strony praktycznej ułatwi mieszkańcom dostęp do wielu środków lokomocji. Realizacja tej, znajdującej się w samym centrum Rzeszowa inwestycji, była niewątpliwym wyzwaniem z racji skali, ale też znaczenia dla lokalnej społeczności. Finalny efekt czyni jednak RCK ‎pełnowymiarowym i nowoczesnym hubem ‎komunikacyjnym – informuje Jakub Nagraba, ‎Dyrektor Budownictwa Ogólnego w Budimex S.A. ‎


– Newralgiczne położenie inwestycji sprawiło, że podjęliśmy starania by prowadzić prace w jak największym możliwym stopniu przy utrzymaniu czynnego ruchu ‎drogowego i drożności tego odcinka, tak by realizacja pozwalała funkcjonować mieszkańcom.‎ Dodatkowo, ‎roboty realizowane były w strefie ochrony konserwatorskiej,‎ ‎wobec czego prowadziliśmy ‎stały monitoring wpływu inwestycji na sąsiednią zabudowę ‎wykorzystując ‎nowoczesną technologię skaningu laserowego – ‎dodaje Jakub Nagraba.

Zakres prac generalnego wykonawcy objął także przebudowę pieszych oraz drogowych ciągów komunikacyjnych (w tym ronda), przystanków oraz wiat autobusowych oraz elementów związanych z budową Inteligentnego Systemu Monitoringu Wizyjnego i Systemu Parkingowego. Przeprowadzono także prace modernizacyjne Dworca Głównego, w tym zmianę funkcji niektórych pomieszczeń budynku, oraz remontowe, a także konstrukcyjne wewnątrz budynku. Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to kolejna tego typu inwestycja realizowana przez Budimex. W połowie stycznia br. do użytku został oddany Dworzec Metropolitarny w Lublinie. Inwestycja – jeszcze przed jej ukończeniem uznana za jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce – jest największym centrum komunikacyjnym zarówno w samym Lublinie, jak i regionie.

Poprzedni artykuł„Trzeźwy poranek” na drogach pow. rzeszowskiego
Następny artykułTerytorialsi przysięgali na rzeszowskim rynku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zatwierdź komentarz
Wpisz swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!