Na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni zadecydowali, że prezydent miasta będzie zarabiał więcej niż dotychczas. Wzrosną też płace dla radnych i pracowników miejskich.

Uchwalona przez radnych podwyżka pensji dla prezydenta i diet dla radnych to wynik nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu dla osób, które zajmują stanowiska kierownicze w Polsce. Według informacji, jakie przekazano prezydent Rzeszowa ma otrzymywać wyższą pensję z wyrównaniem od 1 sierpnia. Ile to będzie na rękę, tego nie wiemy dokładnie. Ratusz podał tylko kwotę brutto, czyli 20 029 zł. Składa się na to m.in. wynagrodzenie zasadnicze – 10 770 zł, dodatek funkcyjny – 2 980, dodatek specjalny 4 125.

Konrad Fijołek, prezydent miasta, podczas sesji tak skomentował podwyżkę: „Trudno i niezbyt zręcznie mówić o własnym wynagrodzeniu, ale przypomnę, że jako radny wielokrotnie wypowiadałem się o tym, że prezydent miasta ma ogromną indywidualną, jednoosobową odpowiedzialność”.

Podwyżki płac dotyczą też radnych miejskich oraz najmniej zarabiającym pracownikom urzędu i jednostek organizacyjnych. Fijołek podsumował, że łącznie podwyżki płac dotyczyć będą ok. 4,5 tysiąca osób zatrudnionych w mieście, w tym pracownikom żłobków.

Budżet miasta na nowy rok wyniesie ok. 1,76 mld złotych. Na inwestycje zaplanowano 357,6 mln złotych.

Jak podał portal Nowiny24: „Wśród najważniejszych zadań są m.in. wiadukt, który połączy Wyspiańskiego z Hoffmanowej i drugi w ciągu Langiewicza, przebudowa krytej pływalni przy Matuszczaka, budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki i Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, rozpoczęcie prac nad projektem budowy parkingu podziemnego między Urzędem Marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1 przy Towarnickiego. Są w nim też pierwsze pieniądze na aquapark. Ponadto na rozbudowę szkół na Staromieściu i Matysówce”.