Marian Łącz to pochodzący z Rzeszowa trzykrotny reprezentant Polski w piłce nożnej. Dużą popularność przyniosło mu jednak aktorstwo, którym zajął się po zakończeniu sportowej kariery. Znany głównie z roli zbójnika w „Janosiku”, jak i kultowych produkcji Stanisława Barei.

Marian Łącz urodził się 5 grudnia 1921 w Rzeszowie. W wieku 15 lat rozpoczął treningi piłkarskie w Resovii Rzeszów. Występował na ataku. Rozwój sportowy przerwała wojna, choć uczestniczył w tajnych meczach piłkarskich. W latach 1944-45 występował w Sokole Rzeszów. Następnie związał się z klubem Baltia Gdańsk. W 1946 roku został zawodnikiem ŁKS Łódź.

W sezonie 1948 zdobył 17 goli. Rok później z 18 bramkami został wicekrólem strzelców. W 1949 wystąpił po raz pierwszy w reprezentacji Polski w przegranym towarzyskim meczu przeciwko Rumunii (1-2). Wystąpił jeszcze w dwóch spotkaniach narodowej kadry – z Węgrami (2:5) i Czechosłowacją (1:4). Szkoleniowcem narodowej kadry był wówczas urodzony w Łańcucie- Wacław Kuchar.

Grę w piłkę na najwyższym szczeblu zaczął w tym czasie łączyć ze studiami w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej i występami w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi (1948–1949).

W 1950 roku przeniósł się do Warszawy i został zawodnikiem Polonii Warszawa. Występował też w Teatrze Polskim w Warszawie (1949–1981). W 1956 roku zakończył karierę piłkarską.

Poświęcił się aktorstwu. Poza rolą zbójnika w „Janosiku” został zapamiętany z występów w takich filmach jak „Miś”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” czy „Brunet Wieczorową Porą”. Mniej znaczące role odegrał także w znanych serialach: „Alternatywy 4” i „Dom”.

Aktorką została również córka Mariana- Laura, znana m.in. z serialu Klan.

Marian Łącz zmarł na zawał serca 2 sierpnia 1984 r. i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Na pogrzebie pojawili się reprezentanci środowiska piłkarskiego i aktorskiego. Marian Łącz został nazwany najlepszym piłkarzem wśród aktorów.