Foto: Policja

Oszuści cały czas szukają nowych pomysłów lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze, które często stanowią oszczędności naszego życia. Przestępcy często posługują się podstępem i podszywają się pod funkcjonariuszy. Jest to tzw. metoda „na policjanta”. W poniedziałek, policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie dokonanym tą metodą. Mieszkanka Rzeszowa uwierzyła, że kontaktuje się z nią funkcjonariusz, który uczestniczący w akcji przeciwko oszustom. Kobieta straciła swoje oszczędności.

W miniony poniedziałek, rzeszowscy policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie dokonanym metodą „na policjanta”. Przestępca podający się za funkcjonariusza CBŚ, wyłudził w ten sposób pieniądze od mieszkanki Rzeszowa.

Oszuści działali według znanego schematu.13 września, na telefon stacjonarny pokrzywdzonej, zadzwonił nieznany mężczyzna. Przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚ i poinformował rozmówczynię, że jej pieniądze ulokowane na kontach bankowych są zagrożone, gdyż oszuści mają do nich dostęp. Przestępca miał uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu ujęcie oszustów podczas próby wybrania pieniędzy z banków. Dla powodzenia akcji konieczne było przelanie pieniędzy na wskazane przez rzekomego policjanta konta. Dalsze dyspozycje,  miały być przekazywane na telefon komórkowy, którego numer podała im pokrzywdzona. Kontaktując się z nią, oszust miał używać hasła „róża”.

Dzień później, przestępcy ponownie nawiązali kontakt z pokrzywdzoną wskazując rachunek, na który miała przelać pieniądze. Niestety kobieta uwierzyła w przekazaną „legendę” i przelała pieniądze na wskazane konto. Jednak oszuści nie poprzestali na tym. Okazali się bardzo perfidni i pod pozorem kontynuowania policyjnych działań, w kolejne dni, jeszcze trzykrotnie kontaktowali się z pokrzywdzoną, wymuszając następne przelewy. Tym samym wyłudzili od pokrzywdzonej znaczną sumę pieniędzy.

Dopiero po kilku dniach kobieta zaczęła coś podejrzewać. Zorientowała się, że została oszukana po kontakcie z Biurem CBŚP w Rzeszowie i telefonie z banku, wówczas o przestępstwie powiadomiła policjantów.

Policjanci apelują:

  • Jeśli ktoś kontaktując się telefonicznie i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o jakikolwiek prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Jeżeli tako osoba żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Po rozłączeniu się poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.

Funkcjonariusze przypominają, aby:

  • POD ŻĄDNYM POZOREM nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają;
  • POD ŻĄDNYM POZOREM nie wolno również dokonywać przelewów na skazane podczas takiej rozmowy numery kont.
  • W razie podobnych telefonów należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z Policją.