podpisanie umowy z konsorcjum firm - ANTEX II i Wysowa Mosty, fot.Grzegorz Bukała,Urząd Miasta Rzeszowa

W czwartek podpisaliśmy umowę z konsorcjum firm – ANTEX II i Wysowa Mosty, które zrealizuje w Rzeszowie potężną i bardzo ważną dla układu drogowego miasta inwestycję – Wisłokostradę. Już w poniedziałek przekażemy wykonawcy teren i budowa będzie się rozpoczynać  – mówi prezydent Konrad Fijołek.

– Na tę inwestycję mieszkańcy czekają od kilkunastu lat. Przygotowania trwały dość długo, ale udało się nam wszystko dopiąć, zdobyć wszelkie niezbędne pozwolenia, zabezpieczyć ogromne pieniądze, wybrać wykonawcę, który to połączenie drogowe wykona. To historyczny moment dla Rzeszowa. Wisłokostrada połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka i ułatwi dojazd z południowej części Rzeszowa do drogi ekspresowej S19. Co bardzo istotne ta droga odciąży także z ruchu samochodowego m.in. rondo Pobitno i ścisłe centrum miasta – al. Piłsudskiego – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Do przetargu na realizację tego zadania zgłosiło się 13 firm i konsorcjów. Wybrana została oferta konsorcjum firm ANTEX II (lider) i Wysowa Mosty (partner), które Wisłokostradę wybuduje za nieco ponad 169 mln zł. Umowa z konsorcjum została podpisana w czwartek. – Już w poniedziałek przekażemy wykonawcy tereny i budowa będzie mogła się rozpoczynać – mówi Konrad Fijołek.

W ramach tego zadania w sumie wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 kilometrów. Ponadto powstaną obustronne chodniki i ścieżki rowerowe o  łącznej długości ok. 3 286 m. Częścią inwestycji będą także nowe duże obiekty inżynieryjne takie jak np. dwujezdniowa estakada nad linią kolejową Kraków-Medyka. To przedsięwzięcie to także budowa nowego, szerszego mostu Załęskiego oraz mostu na rzece Młynówka, budowa ronda na ul. Ciepłowniczej, sześciu zatok autobusowych, 13 przejść dla pieszych, oświetlenia, infrastruktury podziemnej.

Inwestycja będzie wykonana z pieniędzy z budżetu miasta Rzeszowa oraz ze środków, które miasto zdobyło z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych –  65 mln zł i z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 30 mln zł. Wisłokostrada zostanie wybudowana w ciągu 32 miesięcy.