zdjęcie modernizacji budynku i otoczenia Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, fot. Marcin Piecyk, Urząd Miasta Rzeszowa

Szesnastka mieści się przy ulicy Bohaterów na osiedlu Kmity, w sąsiedztwie stadionu CWKS Resovii. Uczęszcza do niej około 500 uczniów, działają tu także dwie klasy przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Szkoła jest w trakcie dużego remontu, który został podzielony na kilka etapów.

W pierwszym z nich udało się wybudować bieżnę lekkoatletycznej wraz z wymianą nawierzchni wokół placu zabaw na terenie ogólnodostępnym. Zadanie kosztowało ponad 213 tys. zł i zostało sfinansowane z funduszy Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

W drugim etapie miasto zajęło się dostosowaniem budynku w obszarze architektonicznym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ta inwestycja kosztowała ponad 545 tys. zł i była dofinansowana z funduszy unijnych. Złożyły się na nią:

* budowa nowych miejsc parkingowych i wyznaczenie miejsc dla osób z niepełnosprawnościami,

* wykonanie oświetlenia dojścia do szkoły,

* budowa nowej pochylni przy wejściu głównym,

* przebudowa schodów zewnętrznych przed wejściem głównym,

* montaż nowych barierek po obu stronach schodów,

* likwidacja progu,

* przebudowa wejścia,

* oznakowanie szafek,

* kontrastowe oznakowanie schodów,

* remont sali geograficzno – przyrodniczej, montaż rolet,

* remont 2 sal rewalidacyjnych,

* malowanie z zachowaniem kontrastu stołówki, świetlicy oraz biblioteki szkolnej, montaż rolet,

* remont toalety z dostosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami.

Aktualnie realizowane są dwa kolejne zadania. Pierwsze z nich, to warta 400 tys. zł, finansowana z RBO modernizacja strefy rekreacyjno – edukacyjnej. Na przygotowanym wcześniej placu montowane są nowe urządzenia zabawowe, ławki, kosze na śmieci. Otoczenie szkoły zostanie uporządkowane, wykonawca założy tu nowy trawnik.

Najbardziej kosztowne zadanie to termomodernizacja budynku sali gimnastycznej i zaplecza sanitarno-szatniowego. Wykonywana jest tu także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Budynki są ocieplane i tynkowane, wymieniane są okna  i drzwi, oraz oświetlenie. Zadanie będzie kosztowało 1,54 mln zł.

– Prace przy sali gimnastycznej są już na ukończeniu, do wykonania pozostało głównie uporządkowanie i kosmetyka terenu. Natomiast z rozbudowanej strefy rekreacyjnej nasi uczniowie już korzystają – mówi Dorota Szetela, wicedyrektor SP 16 w Rzeszowie.