zdjęcie przedstawiające budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością przy ul. Sucharskiego w Rzeszowie, fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Budynek COM znajduje się przy ul. Sucharskiego, na działce sąsiadującej z Domem Pomocy Społecznej. Inwestycja jest już zaawansowana. Gotowy jest budynek centrum, który ma 652 m kw. powierzchni użytkowej. Wykonano elewację, tynki wewnętrzne, malowanie, wylewki, zamontowana została stolarka zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna. Zakończyły się także prace przy instalacjach centralnego ogrzewania, wodnej, kanalizacyjnej, fotowoltaicznej. Zamontowana została klimatyzacja, we wnętrzu budynku położone już zostały płytki ścienne i posadzkowe oraz wykładzina, są już także urządzenia sanitarne.

Obecnie trwają jeszcze prace przy instalacji elektrycznej oraz przy zagospodarowanie terenu, na którym powstaje m.in. ogród sensoryczny.

Inwestycja będzie gotowa w tym roku. – Dzięki niej Rzeszów dołączy do grona samorządów, które poprawią jakość opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Nasz ośrodek będzie pierwszą placówka takiego typu w Rzeszowie, w której świadczone będą usługi zarówno w formie dziennej, jak i całodobowej – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Centrum przy ul. Sucharskiego obejmie wsparciem dorosłe osoby posiadające znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Będzie świadczyło usługi w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych.

Pobyt w COM umożliwi osobom niepełnosprawnym niezależne, samodzielne i godne funkcjonowanie oraz  poprawi jakość życia. Usługi, które będą tam oferowane zapewnią uczestnikom bezpieczny pobyt i opiekę uzupełnioną w razie konieczności  rehabilitacją ruchową,  aktywizację sensoryczną a przede wszystkim dadzą możliwość wspólnego spędzania czasu, kontaktu z innymi, aktywności na świeżym powietrzu, integracji na terenie placówki oraz w miarę możliwości poza nią (np. udział w dogoterapii, alpakoterapii).

Wykonawcą inwestycji jest wybrana w przetargu firma Texom. Powstanie COM zostało dofinansowane z z funduszy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Poprzedni artykułModernizacja SP 16 w Rzeszowie dobiega końca
Następny artykułW Rzeszowie ruszył Autobus Ciepła