Na terenie lotniska w Jasionce odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. Głównym tematem jaki został podjęty na spotkaniu dotyczył sankcji oraz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

– Sankcje muszą być jak najdalej idące, po to, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną, powinny one objąć „blokadę na ropę, gaz i węgiel z Rosji”. – powiedział Mateusza Morawieckiego podczas porannej konferencji w Jasionce.

Komisja Europejska powinna zdecydować się na embargo na rosyjski węgiel. Polska również chce natychmiast zaprzestać jego importu. Rozmawiałem też o tym z premierem Australii – dodał Premier.

Przewodniczący Rady Europejskiej – Belg Charles Michel – podkreślał zjednoczenie państw zachodnich w obliczu wojny na Ukrainie. Mówił, że sankcje muszą być bardzo surowe i wprowadzone pomimo tego, że państwa Unii też na nich nieco stracą. Dodał, że Unia przeznaczy 500 mln euro na pomoc humanitarną.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do sytuacji panującej na Ukrainie oraz o potrzebie wspierania uchodźców.

– Dziś najważniejsza sprawa to pomóc ludziom, którzy są w potrzebie, którzy uciekają przed wojną. Wojna na Ukrainie staje się coraz bardziej intensywna, Rosjanie podchodzą pod większe miasta, dokonują zbrodni wojennych – mówił w Jasionce premier Morawiecki.

– Jesteśmy zobowiązani, żeby pomóc naszym sąsiadom i to robimy. Zorganizowaliśmy korytarz humanitarny, przyspieszyliśmy wszystkie procedury, które po naszej stronie mogliśmy przyspieszyć – kontynuował premier.