Nie żyje piąta osoba zakażona bakterią Legionella pneumophila. To 79-letnia pacjentka, która zmarła w nocy w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Kobieta chorowała na nowotwór i kilka dni temu trafiła do szpitala.

Jest to kolejny śmiertelny przypadek dotyczący starszej osoby dotkniętej wielochorobowością.

Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, stanowi zagrożenie dla ludzi gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).

Podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach.

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

Zakażenie bakterią Legionella pneumophila potwierdzono u 76 (5 nowych) pacjentów hospitalizowanych na terenie województwa. Decyzją władz miasta zamknięto w mieście fontanny i kurtyny wodne.

Wczoraj do sprawy odniósł się specjalizujący się w sprawach medycznych Ireneusz Dzieszko, który zobowiązał się do poinformowania opinii publicznej o szczegółach sprawy.