Pasieka znajduje się na terenie osiedla Zwięczyca, w Zakładzie Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

 – Tego typu inicjatywy jak ta miejska pasieka są niezwykle cenne. Pokazuje, że miejskie przedsiębiorstwo może się angażować w przedsięwzięcia wzmacniające bioróżnorodność -powiedział prezydent miasta.

Zapewniał, że takich inicjatyw z czasem będzie coraz więcej. W ramach Urban Lab już niedługo powstanie trzmielowisko, stworzone zostały miejskie pierwsze łąki kwietne. Będą kolejne – mówił w czwartek Konrad Fijołek.

MPWiK ekologicznego wyzwania budowy pierwszej miejskiej pasieki w Rzeszowie podjęła się na początku 2020 roku. Przygotowania zajęły kilka tygodni. Należało zakupić potrzebny sprzęt wraz z ulami i pszczelimi rodzinami. Zamieszkało w nim 7 pszczelich kolonii. Trzy rodziny MPWIK otrzymał od Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, cztery pozostałe natomiast zakupiono. Ul stoi w odpowiednio wybranym i przygotowanym miejscu, w otoczeniu miododajnej gorczycy.

Oficjalnie pasiekę otwarto 23 lipca 2020 roku. Na terenie Zakładu Uzdatniania Wody przy ulicy Zwięczyckiej ustawiono 10 uli wielkopolskich. Siedem z nich zostało zasiedlonych. – Mamy tu pszczoły rasy krainka. To pracowite i łagodne pszczoły – mówi Dariusz Łoza, pszczelarz, który wygrał przetarg zorganizowany przez MPWiK.

Pszczoły miejskie czują się na terenie ZUW MPWiK w Zwięczycy doskonale. Rodziny są na tyle silne, że Dariusz Łoza pozyskał pięć tzw. odkładów czyli młodych rodzin. Sezon 2021 pasieka zakończy więc z 12 rodzinami pszczelimi.

Poprzedni artykułRzeszowski Festiwal Piwa po raz 5 na Rynku [godziny rozpoczęcia]
Następny artykułIle kosztuje remont łazienki? Koszt remontu łazienki w 2021 roku