Foto źr. UM Rzeszów

Ponad 742 tysiące złotych przeznaczy miasto na realizację kolejnych zadań w zakresie wspierania kultury. Pieniądze trafią do 31 fundacji i stowarzyszeń, które zorganizują za to wydarzenia kulturalne.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek w ubiegłym roku zaprosił twórców kultury do udziału w otwartych konkursach na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania kultury. Aby dofinansować jak najwięcej przedsięwzięć, miasto zwiększyło o 100 procent budżet przewidziany na wsparcie stowarzyszeń i fundacji prowadzących działalność kulturalną. Po raz pierwszy dofinansowaliśmy zarówno całoroczną działalność kulturalną, jak i konkretne zadania. Umowy całoroczne zostały podpisane wcześniej. Dzisiaj w ratuszu odebrano umowy wspierające konkretne działania kulturalne.

O dotacje można było starać się w otwartym konkursie ofert na realizację zadań w zakresie wspierania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w 2022 roku. Np. na realizację festiwali, koncertów, wystaw, warsztatów, czy wydawnictwa. Łączna kwota przyznanych pieniędzy to 742 160 zł, otrzymało je 31 fundacji i stowarzyszeń, których przedstawiciele odebrali dzisiaj w ratuszu umowy na finansowanie zadań.

– Bardzo państwu dziękuję za zaangażowanie w życie kulturalne miasta, za to, że jesteście niezwykle kreatywni i aktywni. Nasza współpraca przebiega bardzo dobrze, a jej owocami są kolejne imprezy i wydarzenia dla mieszkańców. Jest ich mnóstwo i to nie tylko w weekendy. Niemal codziennie w mieście dzieje się coś ciekawego, jest radośnie i kolorowo. Bez was oferta wydarzeń byłaby z pewnością znacznie uboższa – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

50 tysięcy złotych z całej kwoty przekazanej dzisiaj wnioskodawcom to pieniądze z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego przeznaczone na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha.