W dniu 16 maja 2023 roku w Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał wyrok, na mocy którego uznał Arkadiusza M. za winnego dokonania w dniu 10 grudnia 2021 roku przy ul. Czudeckiej w Rzeszowie, zabójstwa 47 letniej Moniki R., mieszkanki Rzeszowa. Zarzucanego czynu oskarżony dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa, tj. art. 64 § 1 k.k. Jednocześnie Sąd na poczet orzeczonej kary dożywotniego pozbawienia wolności zaliczył czas tymczasowego aresztowania stosowany wobec oskarżonego od dnia 10 grudnia 2021 r.  

Należy przypomnieć, iż śledztwo w przedmiotowej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów, która w dniu 7 listopada 2022 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, akt oskarżenia przeciwko – wówczas 43 letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, Arkadiuszowi M.

Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa Arkadiusz M. oraz Monika R. pozostawali w nieformalnym związku. Pokrzywdzona nie chciała kontynuować tego związku, gdyż oskarżony nadużywał alkoholu.

W dniu 10 grudnia 2021 roku, około godz. 5:30 Arkadiusz M. udał się do mieszkania Moniki R. gdzie doszło pomiędzy nimi do awantury. Następnie po opuszczeniu bloku zaatakował on swoją byłą partnerkę nożem kuchennym, zadając jej łącznie 12 ciosów. Jeden z ciosów wymierzonych w klatkę piersiową kobiety przebił serce, co skutkowało masywnym krwotokiem i w efekcie jej zgonem. Sąsiedzi którzy słyszeli uprzednio wołanie kobiety o pomoc wezwali na miejsce służby, którym jednak nie udało się przywrócić czynności życiowych kobiety. Nóż którym posłużył się sprawca został przez niego odrzucony i ujawniony przez przeprowadzających oględziny w niedalekiej odległości od ciała kobiety. Oskarżony natomiast po zdarzeniu odjechał samochodem marki Audi, spowodował dwie kolizje drogowe z udziałem innego pojazdu oraz uszkodził ogrodzenie jednej z posesji i porzucił uszkodzony pojazd przy ul. Wadowickiej w Rzeszowie. Na skutek podjętych intensywnych czynności funkcjonariuszy Policji, Arkadiusza M. zatrzymano przy ul. Krakowskiej przed godziną 09.00.

            Z zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż zabójstwo pokrzywdzonej było uprzednio zaplanowane, a motywem działania oskarżonego była zazdrość.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Arkadiusz M. przyznał się do zabójstwa Moniki R. Wskazał, że pokrzywdzona miała go zdradzać.

Oskarżony był uprzednio wielokrotnie karany, w tym za przestępstwa przeciwko zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności, mieniu, a także bezpieczeństwu w komunikacji. Odbywał karę paroletniego pozbawienia wolności. Zakład karny opuścił w lutym 2021 r.  

Należy wskazać, iż przedmiotowy wyrok jest nieprawomocny.