23 kwietnia, o godzinie 14:00 w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie, o autyzmie opowiedzą: dr n. med. Dariusz Mazurkiewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, lek. Jakub Ławiński, mgr Sabina Hołówko-Rusin – dyrektor placówek niepublicznych „Kraina Uśmiechu” (plac eventowy, poziom 0).

Po spotkaniu odbędą się bezpłatne konsultacje (od godz. 15:00) Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

Odmienny sposób postrzegania świata, wyjątkowa wrażliwość na bodźce powoduje, iż bardzo często osoby z autyzmem nie są traktowane poważnie przez społeczeństwo. Co za tym idzie, jeszcze bardziej izolują się od otoczenia. Warto jednak pamiętać, że autystyczne osoby posiadają cechy, które często są mocniej rozwinięte niż u zdrowych osób. Cechami takimi są na przykład kreatywność, szczerość i lojalność, ogromna pasja w rozwijaniu zainteresowań czy dobra koncentracja i szczegółowość. Jak żyć z osobą autystyczną, jaki jest jej wewnętrzny świat, czy można ją zrozumieć? By się autyzmu nie bać, trzeba go poznać. 

Plan wydarzenia:
 14:00 – 15:00 – panel dyskusyjny (przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego nr 1 oraz Krainy Uśmiechu).
 15:00 – 17:00 – część artystyczna – występy uczniów i przedszkolaków „Krainy Uśmiechu”, rozmowy z Rodzicami oraz Dziećmi w spektrum autyzmu, stanowiska animacyjne.
 15:00 – 17:00 – bezpłatne konsultacje. W trakcie spotkania Studenckie Koło Naukowe Psychiatrii Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie prowadzić kampanię informacyjną na temat depresji i zdrowia psychicznego w czasach kryzysu na świecie.