Foto: UM Rzeszów

Na wniosek Konrada Fijołka prezydenta Rzeszowa rada miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze na trzy inwestycje. Dzięki temu można podpisać umowę m.in. na zaprojektowanie przebudowy skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z ul. Kwiatkowskiego.

Modernizacja tego skrzyżowania to jedno z największych zadań drogowych, jakie w najbliższych latach mają być realizowane w Rzeszowie. Po analizach ruchu wykonanych przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej i pracowników Miejskiego Zarządu Dróg zdecydowano, że w ciągu al. Powstańców Warszawy należy wybudować wiadukt. Pod nim powstanie natomiast rondo.

Do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej zgłosiły się dwie firmy. Niestety ich oferty są wyższe od kwoty, jaką na ten cel zarezerwowano w budżecie Rzeszowa. Aby szybko podpisać umowę, radni zwiększyli dzisiaj budżet na projekt o 1,4 mln zł. Dzięki temu Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie może rozstrzygnąć przetarg i zlecić projektowanie.

– Zależy mi, aby projekt tej ważnej inwestycji powstał szybko. W tym miejscu ruch jest bardzo duży, chcielibyśmy go usprawnić, aby kierowcom łatwiej poruszało się w tej okolicy – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Kolejne dwie zmiany w budżecie także dotyczą zwiększenia kwot na projekty inwestycji. Dodatkowe 200 tys. zł pozwoli zlecić opracowanie dokumentacji drogi, która poprowadzi od ul. Olbrachta, przez ulicę Lwowską do ulicy Bałtyckiej. To około 1,5 km ulicy z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, oświetleniem. Umowę na projekt wartą 635 tys. zł MZD podpisze lada dzień, a projektowanie potrwa maksymalnie 17 miesięcy. Poza budową nowego odcinka inwestycja zakłada także przebudowę fragmentów ul. Olbrachta i Lwowskiej oraz podziemnych sieci.

Ostatnia ze zmian budżetowych to zwiększenie kwoty przewidzianej na projekt kładki dla pieszych i rowerzystów w rejonie ul. Koło na osiedlu Drabinianka. To inwestycja, o którą do władz miasta wystąpili mieszkańcy. Kładka na rzece Strug ma poprawić komunikację pieszą i rowerową pomiędzy ulicami Jachowicza, Koło i Podmiejską. W przyszłości ułatwi także dojście do nowej szkoły, która od września będzie funkcjonować przy ul. Kwiatkowskiego. Projekt kładki ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji budowy nie tylko samej kładki o długości ok. 33 m i szerokości minimum 3 m, ale m.in. także dochodzących do niej ścieżek rowerowych. W kierunku północnym od kładki, o długości ok. 120 m i w kierunku południowym, o długości ok. 100 m. Dokumentacja obejmie także drogi dojazdowe i skrzyżowanie projektowanej drogi z ul. Jachowicza.