29 grudnia podczas konferencji prasowej z udziałem Władz Miasta, Województwa oraz Ministerstwa Sportu, która odbyła się w rzeszowskim ratuszu ogłoszono przetarg na budowę PCLA.

Inwestycję mają finansować wspólnie Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zadeklarowało na ten cel 60 mln zł, oraz miasto i samorząd województwa, które mają dołożyć po 30 mln zł. Będzie to obiekt spełniający wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Polskiego Zawiązku Piłki Nożnej. Stadion ma pomieścić około 7900 widzów. Widownia w całości ma być przykryta dachem, a pod jej częścią powstanie kryta bieżnia lekkoatletyczna. Od strony ul. Wyspiańskiego, w miejscu fragmentu trybuny zaplanowano przestrzeń, która posłuży m.in. do organizacji imprez kulturalnych na obiekcie.

Projekt został zaudytowany, pozyskaliśmy niezbędne tereny. Mamy bezpieczeństwo centralnego finansowania, więc ruszamy do boju – oznajmił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek dodając, że wizualizacja to efekt audytu z uwzględnieniem potrzeb lekkoatletyki plus funkcji piłkarskiej. W efekcie powstała nowa koncepcja projektu. Nie ma w nim starej istniejącej trybuny, która zostanie rozebrana. Są pomieszczenia VIP i komentatorskie.

Głos zabrał także europoseł Tomasz Poręba, który stwierdził liczymy, że szybko pojawi się teraz wykonawca. Ten projekt jest ponadpolityczy i godzący wszelkie emocje. Budujemy coś co ma służyć ludziom a nie wyborcom tej czy innej partii. PCLA może być świetnym przykładem wspólnego działania

To będzie największa inwestycja z funduszy ministerialnych. Mam nadzieję że wkrótce będzie nam dane na tym obiekcie obejrzeć mecz ekstraklasowej Resovii mówił poseł Krzysztof Sobolewski.

Podczas konferencji zapewniono, że w nazewnictwie nowego obiektu przy ulicy Wyspiańskiego pozostanie człon Resovia. Obiekt prócz części sportowej pełnił będzie także funkcję kulturalną. Organizowane będą na nim m.in. koncerty. Pełne informacje przetargowe zostaną ogłoszone 3 stycznia 2023.

źr. Resovia, UM Rzeszów