Foto: UW Rzeszów

Zawody strażackie Toughest Firefighter Challenge to kolejna inicjatywa związana z obchodami 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej. W otwarciu wydarzenia wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Odbywające się w Rzeszowie zawody TFC to rywalizacja oparta o zadania wykonywane przez strażaków podczas codziennej służby w podziale bojowym. Podczas startów zawodnicy doświadczają ekstremalnego wysiłku, dodatkowo działając pod presją czasu. Zadania wykonywane są w pełnym umundurowaniu bojowym z podłączonymi aparatami ochrony dróg oddechowych.

– Drodzy Strażacy! Każdy dzień stawia przed Wami coraz bardziej odpowiedzialne zadania i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań. Bardzo często walczycie o ludzkie zdrowie i życie narażając niejednokrotnie własne bezpieczeństwo. Wszelkie działania, które wykonujecie, wymagają od Was nie tylko ogromnej odwagi, ale także sprawności fizycznej, która cały czas musi być utrzymywana na najwyższym poziomie – powiedziała wojewoda.

– Zawody sportowe różnego strzebla, w których bierzecie udział mają na celu przede wszystkim podnieść sprawność fizyczną, mobilizować do intensywnego wysiłku, a także przygotować Was kondycyjnie. Co z pewnością przedłoży się później na profesjonalne prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych oraz codzienną służbę, której niejednokrotnie towarzyszy wysiłek fizyczny. Uczą one także pracy w zespole i obfitowały w zaciętą rywalizację, zgodną z zasadami i duchem FAIR PLAY. Bowiem w każdej rywalizacji sportowej ważna jest postawa sportowca, który powinien świadomie respektować swojego przeciwnika jako człowieka, szanować jego godność, okazywać mu sprawiedliwość i ludzką solidarność – dodała Ewa Leniart.

Główne cele przedsięwzięcia to m. in. sprawdzenie i podniesienie sprawności fizycznej strażaków, a także popularyzacja wśród społeczeństwa zagadnień szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej oraz zawodu strażaka.

W ramach wydarzenia przewidziano szereg atrakcji tj. zawody dla najmłodszych na mini torze, konkurencje i zabawy z animatorem, strefę edukacyjną przybliżającą zagadnienia z zakresu ratownictwa specjalistycznego oraz strefę gastronomiczną.

Tekst: UW Rzeszów

Poprzedni artykuł42-latek z Hermanowej sam wrócił do domu
Następny artykułW Rzeszowie trwa finansowy szczyt Unii Metropolii Polskich