Fot. źr. Biuro Prasowe UM Rzeszów

W połowie marca rozpocznie się pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Na razie, ze względu na szczególną rolę jaką pełni obecnie główny rzeszowski dworzec kolejowy, na którym działa punkt informacji i pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, będą one polegały głównie na przygotowaniu zaplecza budowy.

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego jest jedną z największych inwestycji. Jej wartość to 74 mln zł. Zadanie składa się z trzech elementów.

  • Pierwszym z nich jest przebudowa placu przed głównym rzeszowskim dworcem kolejowym. Powstanie tam podziemny parking, w którym będzie miejsce dla ponad 100 samochodów osobowych w tym m.in. miejsca dla taksówek, miejsca krótkiego postoju Kiss&Ride oraz miejsca postoju długoterminowego (w tym minimum 7 miejsc dla osób niepełnosprawnych). Z części podziemnej na poziom „zero” będzie można dostać się windą lub schodami. Na poziomie „zero”, w sąsiedztwie instalacji elektrycznego ładowania autobusów, wybudowane zostaną przystanki autobusowe komunikacji miejskiej, z przeszklonymi wiatami, wyposażone w oświetlenie i instalację fotowoltaiczną. Na tym poziomie ustawione zostaną m.in. także stojaki dla rowerów i ławki. Wykonane zostaną także nasadzenia roślinności. Ponadto na pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego ustawione zostaną nowoczesne pięciomodułowe wiaty.
  • Drugim elementem jest przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie dworca – m.in. rozbudowa ul. Grottgera, rozbudowa ul. Asnyka, przebudowa ul. Bardowskiego, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Asnyka z ul. Grottgera, przebudowa chodników i oświetlenia.
  • Przebudowa budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny to trzeci element planowanej inwestycji.

Budowa RCK jest realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. To oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca ma za zadanie najpierw opracować dokumentację projektową i następnie inwestycję, w oparciu o tę dokumentację, wykonać.
Dokumentacja budowy parkingu na placu przed dworcem kolejowym jest już gotowa. Miejski wydział architektury wydał już także pozwolenie na budowę tej części centrum komunikacyjnego. Wykonawcy – firmie Budimex został już przekazany plac budowy.

Pierwsze prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, będą one polegały na przygotowaniu zaplecza budowy oraz ogrodzeniu terenu (zieleniec po wschodniej stronie placu dworcowego), gdzie rozpoczną się prace przy przebudowie instalacji podziemnych. W połowie marca rozpocznie się także przenoszenie pantografów – urządzeń do ładowania rzeszowskich autobusów elektrycznych na ul. Kasprowicza. Wspomniane wyżej prace nie zakłócają funkcjonowania dworca PKP jak również parkingu zlokalizowanego przed dworcem.

Poprzedni artykułOszukana przez fałszywego inwestora. Straciła sporo oszczędności
Następny artykułRusza proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Jacka Krawczyka