Na kanale MIR.tv- Media Informacje Relacje ukazało się nagranie „dziennikarza społecznego”, który pojawił się w Rzeszowie w związku z zainteresowaniem tematem koncepcji 15-minutowego miasta. Napotkany przez nagrywającego prezydent Konrad Fijołek stwierdził, że „to narracja ruskich agentów”.

Według nagrywającego materiał koncepcja 15-minutowego miasta ma być wdrażana w Rzeszowie. Nagrywający materiał zwrócił się do wychodzącego z ratusza prezydenta Fijołka o tę sprawę. Zobaczcie jak odpowiedział na to pytanie.

Koncepcja 15-minutowego miasta w swym idealistycznym założeniu zakłada dostępność jego mieszkańców do zaspokojenia podstawowych potrzeb idąc na krótki spacer lub wybierając się na przejażdżkę rowerową, bez konieczności korzystania z samochodu. Miasta mają być zielone, mniej zanieczyszczone i bardziej przyjazne mieszkańcom. W odległości 15 minut od miejsca zamieszkania ma być wszystko „pod ręką”: sklepy, targi, przychodnie, apteki, szkoły, parki, kina, biblioteki itp.

ONZ przyjął koncepcję miast kompaktowych jako konieczną do tego, by chronić klimat na całym świecie.

Przeciwnicy tego pomysłu wskazują jego negatywne strony: ograniczenie używania samochodów prywatnych, czy likwidację miejsc parkingowych.

W wielu miejscach na świecie idea 15-minutowego miasta jest wdrażana (Paryż, Bogota, Portland) i budzi też społeczny sprzeciw. Niedawno protestowali mieszkańcy Oxfordu. W Polsce przed wprowadzeniem tej koncepcji przestrzega m.in. Konfederacja.