Fot. Grzegorz Jakubowski KPRP

W środę Pierwsza Dama spotkała się z małymi pacjentami i personelem Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Później z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego rozmawiała o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Pierwszej Damie towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP.

Podczas wizyty w szpitalu Małżonka Prezydenta zapoznała się z warunkami hospitalizacji najmłodszych pacjentów oraz z planami powstania pierwszego pełnoprofilowego szpitala dziecięcego w województwie podkarpackim.

Agata Kornhauser–Duda rozpoczęła wizytę od spotkania z małymi pacjentami Kliniki Onkohematologii Dziecięcej, ich opiekunami i personelem. Możliwości kliniki pozwalają na kompleksowe, wielodyscyplinarne diagnozowanie i leczenie dzieci z nowotworami i chorobami hematologicznymi.

Dzieci opowiadały o pobycie w placówce, leczeniu, a także nauce, która dzięki znajdującej się w szpitalu szkole, jest dostosowywana do bieżącej kondycji każdego z uczniów. Pierwsza Dama rozmawiała również ze znajdującymi się pod opieką szpitala dziećmi z Ukrainy. Zapewniła, że z całego serca trzyma kciuki za każdego małego pacjenta i ich bliskich.

Następnie Pierwsza Dama odwiedziła zmodernizowaną Klinikę Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka, który zapewnia najnowocześniejszą w województwie wieloprofilową opiekę nad najbardziej chorymi wcześniakami i noworodkami. Najmniejsza uratowana pacjentka ważyła 400 gramów i w tym roku kończy 19 lat. Małżonka Prezydenta odwiedziła maluszki, a ich rodzicom życzyła wiele zdrowia i sił dla pociech oraz ich samych. 

Oba oddziały od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę udzielają pomocy uciekającym i ewakuowanym pacjentom z terenów objętych wojną. Odział noworodkowy koordynuje przekazywanie dzieci z Ukrainy do oddziałów noworodkowych w Polsce.