W 1. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w spotkaniu świątecznym z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, a także żołnierzy armii sojuszniczych.

– Dobrze, że jesteśmy razem, tak jak razem Państwo służycie Rzeczpospolitej i bezpieczeństwu jej obywateli, tak jak razem służyliście, walcząc z pandemią koronawirusa, tak jak służyliście wobec kryzysu na polsko–białoruskiej granicy, tak jak służyliście w obliczu wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, wspierając uchodźców, którzy przybywają z Ukrainy do Polski, tak jak razem działaliście tego lata w zachodniej Polsce wobec katastrofy ekologicznej na Odrze – mówił Prezydent Andrzej Duda. 

Podkreślił, że „te wszystkie bardzo trudne wydarzenia, następujące w ostatnim czasie jedno po drugich spowodowały, że jak nigdy dotąd współdziałacie ze sobą: wojsko razem z innymi formacjami mundurowymi, także z ochotnikami i z wolontariuszami”. – Pokazaliście, w jak znakomity sposób potraficie służyć ojczyźnie. Pokazaliście, że Polska i ci, którzy w niej mieszkają i do niej przybywają, potrzebując pomocy, mogą na Was liczyć. Dziękujemy Wam z całego serca! Życzymy, by tyle, ile było misji, tyle było bezpiecznych powrotów do domu.

Agata Kornhauser–Duda wyraziła podziękowania i wdzięczność za postawę i działania wobec agresji Rosji na Ukrainie, a zwłaszcza konsekwencji tej wojny. – Miałam okazję współpracować przy akcjach i projektach z wieloma z Państwa i jestem wdzięczna za tę współpracę, ale też za to, że Państwa działania nie wynikały li tylko z poczucia obowiązku, ale przede wszystkim z potrzeby serca – dodała. 

– Oby święta Bożego Narodzenia przyniosły nam wszystkim nadzieję i wiarę w to, że następny rok będzie lepszy niż mijający i przyniesie nam tak upragniony pokój – życzyła wszystkim Pierwsza Dama.

Za oddaną służbę dziękował również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak:

– Przede wszystkim serdecznie dziękuję za Państwa codzienną służbę. Za służbę żołnierzy Wojska Polskiego, za służbę funkcjonariuszy. Ta służba daje bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Pan prezydent wspominał o utrzymaniu granicy polsko – białoruskiej, o tej modelowej współpracy żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. O tym wszystkim, co stanowi o bezpieczeństwie naszej Ojczyzny – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas świątecznego spotkania.

Szef MON wspomniał również o strategicznym znaczeniu Rzeszowa:

– Rzeszów też jest miejscem wyjątkowym ze względu na pomoc, którą świadczymy i niesiemy naszym sąsiadom z Ukrainy, którzy zostali napadnięci przez Rosję. Wszyscy dokładnie wiemy, że Rosja zawsze kiedy odtwarzała swoje imperium niosła zło. Bez względu na to, czy była to Rosja biała, czerwona, czy jest putinowska. Zadaniem wolnego świata jest zatrzymanie tego zła. Dlatego wspieramy Ukraińców, którzy dzielnie walczą o swoją niepodległość, ale walcząc o swoją niepodległość walczą także o niepodległość i wolność całego wolnego świata – zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów.

źr. Prezydent.pl, fot. KPRM