Konfederacja zorganizowała dziś konferencję prasową pod pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej znajdującym się na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie. Politycy tej formacji apelowali do Rady Miasta o działania mające na celu usunięcie tego obiektu zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i uchwałą Rady Miasta.

Podczas konferencji lider Ruchu Narodowego na Podkarpaciu Tomasz Buczek wspomniał, że pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 2018 roku powinien zostać przeniesiony na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej w Rzeszowie. Uchwała ta nie została wykonana za co Buczek obwinia radnych miasta z przewodniczącym Andrzejem Decem i wiceprzewodniczącym, a obecnie prezydentem miasta- Konradem Fijołkiem na czele. Narodowiec podkreślał, że na obecności tego obiektu w centrum miasta cierpi wizerunek Rzeszowa.

Tomasz Buczek zamieścił na TT zdjęcie Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka składającego pod tym pomnikiem kwiaty przed laty w komunistyczne Święto Pracy.

Podczas konferencji prasowej Buczek zaapelował do Prezydenta Rzeszowa, by ten odciął się od komunistycznej symboliki i nie kultywował tego miejsca składając tam kwiaty. Przypomniał, że środowisko narodowe od lat nawołuje o usunięcie tego pomnika z przestrzeni miejskiej powołując się np. na oświadczenie Narodowego Rzeszowa z 2020 roku.

Rady Miasta w 2018 roku zdecydowała się na taką uchwałę ze względu na ustanowioną w 2016 roku ustawę dekomunizacyjną.

Pełny zapis konferencji: