28 czerwca odbyła się sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego podczas, której głosowano nad absolutorium i wotum zaufania dla zarządu województwa. W czasie dyskusji głos zabrał radny Jacek Kotula, który wytykał nieprawidłowości marszałkowi Ortylowi.

W poniedziałek 28 czerwca, o godzinie 11:00 rozpoczęła się sesja Sejmiku Wojewódzkiego. Jednym z punktów sesji było głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla zarządu województwa. Członkowie zarządu przedstawili raport za 2020 rok, oraz plan na rok 2021.

Nie obyło się również bez krytyki ze strony innych radnych. Głos zabrał między innymi Jacek Kotula z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który krytykował marszałka Ortyla za nieprawidłowości w KSW nr 1 w Rzeszowie. Według radnego Kotuli to właśnie marszałek jest winny sytuacji, która dzieje się w szpitalu.

Pierwszym zarzutem było zwolnienie dr. hab. n. med. Krzysztofa Gutkowski przez dyrektora, którym wtedy był Marek Wiater. Dr. Gutkowski jest ceniony i wybitnym lekarzem, co podkreślał radny Kotula, dodając iż marszałek będzie się wypierał powiązań z tą sprawą, a w rzeczywistości to on pociąga za sznurki. Dr Gutkowski miał zostać zwolniony, gdyż miał utrudniać dążenie do podpisania niekorzystnej dla szpitala umowy ze spółką z Krakowa mającą przeprowadzać operacje robotem da Vinci.

Kolejnym zarzutem w stronę marszałka Ortyla była sprawa bezkonkursowego zatrudniania kierowników w szpitalu.

„Profesor skierował w dniu 18 września, 2020 roku, pismo w którym opisywał skandaliczne i niezgodne z prawem działania ówczesnego dyrektora szpitala. Musiał pan zarządzić kontrolę, którą pan przedłużał. Kontrola wykazała że pan Wiater wielokrotnie okłamywał zarząd i komisję ochrony zdrowia. Kłamstwa dotyczyły zatrudniania bez wymaganych postępowań konkursowych lekarzy”– mówił Jacek Kotula

Mimo iż Marek Wiater został zwolniony z funkcji dyrektora, obecnie jest zastępcą, to również obecny dyrektor, Janusz Ławiński, miałby dopuszczać się nieprawidłowości. Chodzi tu głównie o konkursy medyczne, które były ogłaszane i nagle znikały ze strony szpitala, oraz kreatywną księgowość w sprawach zadłużenia szpitala.

Całość wypowiedzi radnego Jacka Kotuli niżej: