FOT. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

W lipcu, po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojną w Ukrainie, odbędzie się w Rzeszowie XIX edycja Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2023.

Porozumienie w tej sprawie, pomiędzy samorządem województwa a rzeszowskim oddziałem stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podpisali w środę, 19 kwietnia: marszałek Władysław Ortyl, a w imieniu stowarzyszenia prezes prof. Aleksander Bobko oraz wiceprezes Mariusz Grudzień. Podpisane porozumienie reguluje zakres zadań i finansowego wparcia partnerów projektu.

Podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl mówił, że bardzo cieszy się z tego, iż festiwal ponownie zagości w Rzeszowie, gdyż jest to wydarzenie niezwykle ważne dla całego regionu, promujące województwo:

Samorząd województwa traktuje to wydarzenie bardzo poważnie, gdyż przypomina ono o naszym dziedzictwie, o kulturze. Wiele osób z Podkarpacia emigrowało w świat. Wiele osób też wraca i ten czas festiwalowy, jest takim czasem spotkań, dyskusji, rozmów. W tym  okresie Podkarpacie staje się taką stolicą Polonii – mówił marszałek Ortyl.

Profesor Aleksander Bobko, były rektor UR, a teraz prezes rzeszowskiego oddziału stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, mówił, że ten festiwal ważny jest szczególnie dla Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju, gdyż jest to czas ważnej dla nich integracji. Ale wydarzenie ma także inny wymiar i znaczenie: festiwal jest przedsięwzięciem łączącym Polaków.

Jestem pewien, że ten festiwalowy czas, będzie czasem budowania i doświadczania polskiej  wspólnoty, a to zawsze, a szczególnie dzisiaj, jest nam bardzo potrzebne  – mówił prof. Bobko.

Na zakończenie prof. Aleksander Bobko powiedział:

Będziemy dumni z tego, co będzie się w Rzeszowie w lipcu działo – zapewnił prof. Bobko.

Wiceprezes stowarzyszenia Mariusz Grudzień mówił o sprawach organizacyjnych dotyczących wydarzenia. Podał, że w festiwalu weźmie udział 20 zespołów z 10 krajów, łącznie kilkaset osób, które będą zakwaterowane w miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej:

Wróciły zespoły, które nie sądziłem, że do nas przyjadą. Mamy Brazylię, Australię. Mamy Ukrainę, Mołdawię, o którą też się obawiałem, co się może stać, gdyż tam też jest sytuacja napięta – mówił Mariusz Grudzień.

XIX edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Zespoły, które wezmą w niej udział przyjadą z Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad pół tysiąca uczestników.

PROGRAM

12 LIPCA (ŚRODA)

  • Przyjazdy zespołów
  • Spotkanie organizacyjne

13 LIPCA (CZWARTEK)

  • Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Prezydentem Miasta Rzeszowa
  • Wieczór integracyjny dla członków zespołów (w tym spotkanie kierowników i choreografów zespołów z Dyrekcją Festiwalu)

14 LIPCA (PIĄTEK)

  • Otwarcie Festiwalu

15 – 16 LIPCA (SOBOTA – NIEDZIELA)
DNI POLONIJNE W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM

W tym: – sobota – Koncerty festiwalowe w Rzeszowie (estrada w Rynku)

  • Koncerty festiwalowe w miastach i gminach Podkarpacia
  • niedziela – Msza w intencji Polonii
  • Koncerty festiwalowe w Rzeszowie (estrada w Rynku)
  • Koncerty festiwalowe w miastach i gminach Podkarpacia

17 LIPCA (PONIEDZIAŁEK)

  • Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego
  • Koncert galowy (w programie folklor polski oraz innych narodów)

18 LIPCA (WTOREK)

  • Zakończenie, odjazdy zespołów